Çin’de Ölümcül İkili: Sigara ve Hava Kirliliği

5 Kasım 2013, Pekin’deki Tiananmen meydanında iki genç hava kirliliği yüzünden yüzlerini kapatıyor. (WANG ZHAO/AFP/Getty Images)
5 Kasım 2013, Pekin’deki Tiananmen meydanında iki genç hava kirliliği yüzünden yüzlerini kapatıyor. (WANG ZHAO/AFP/Getty Images)

Çin halkının sağlığını en fazla hava kirliliği ve sigara tehdit ediyor. Pekin’de 16-17 Kasım tarihlerinde düzenlenen Çin Akciğer Kanser Zirvesinin tahminlerine göre, 2025 yılında akciğer kanseri hastası sayısı Çin’de 1 milyona ulaşacak ve dünyada en çok vaka Çin’de görülecek.

Çin Sağlık Bakanlığı verilerine göre Çin’de ölüm oranı en yüksek olan kanser türü akciğer kanseri olup, son 30 yılda ölüm oranı yüzde 465 arttı. Bakanlığın verdiği bilgiye göre, akciğer kanseri vakası yılda yüzde 26.9 oranında artıyor.

Zirvedeki uzmanlara göre akciğer kanserinin en önemli sebeplerinden biri sigara. Uzmanlar, devletin tütün kullanımını kontrol etmesinin akciğer kanserinin önlenmesinde etkili olabileceğini söylüyor.

Yılda yaklaşık bir milyon Çinli sigaraya bağlı hastalıklar yüzünden ölüyor. Uzmanlara göre, eğer tedbir alınmaz ise, 2025 yılında bu sayı 2 milyona ulaşacak.

Çin dünyanın en fazla sigarasını üretiyor. Çin’de yılda 1.7 trilyon sigara üretiliyor. Bu rakam ABD’deki üretimin 2.5 katı. Çin’de sigara içen kişi sayısı 350 milyon, bu da dünyadaki 1.1 milyar sigara içen kişi sayısının üçte biri.

Araştırmacılara göre hava kirliliği de akciğer kanseri ve kalp-damar hastalıklarını tetikliyor.  Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre, hava kirliliğine belli bir seviyede maruz kalmanın 2010 yılında dünya genelinde 3.2 milyon ölüme neden olduğu tahmin ediliyor. Rapora göre, 223.000 kişi akciğer kanseri yüzünden hayatını kaybetti ve akciğer kanseri ölümlerinin yarısından fazlası Çin’de ve diğer Doğu Asya ülkelerindeki hava kirliliğinden kaynaklanıyor.

Son aylarda Çin’de yoğun hava kirliliği ve sis ile ilgili haberler gündemden düşmüyor. Çin’in kuzeyi, orta bölgesi ve sahil kesimlerinde yaşanan yoğun sis ve ciddi hava kirliliği yüzünden geçen ay ilköğretim okulları, havaalanları ve karayolları kapatıldı.

Bu ay başında Çin’de 8 yaşında bir kız çocuğuna akciğer kanseri teşhisi konuldu. Dünyadaki en genç akciğer kanseri vakası oldu. Küçük kız uzun yıllar yoğun trafiğin olduğu bir otoyola yakın oturduğu için doktorlar kanserin ana sebebinin hava kirliliği olabileceğini söylüyor.

Haberi hazırlayan: Lu Chen

Orijinal İngilizce haber

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.