Çin’de Tıklanma Rekoru Kıran Duyuru

Çin ‘de Tıklanma Rekoru Kıran Duyuru !

Çinli üniversite öğrencisi babasını kurtarmak için her şeye hazır (qq.com)

Haberi hazırlayan Xiao En, 6 Aralık 2011, Epochtimes – Kanıtlanmış herhangi bir suçu yokken ömür boyu hapis cezası verilen babası için, Çin ‘li üniversite öğrencisi, adalete sığınarak babasını serbest bırakmak için uğraşacak bir devlet yetkilisi çıkarsa, onun “metresi” olacağını ilan etti. Çin‘in ikinci büyük microblog sitesi, qq.com’da bu çaresiz duyuru yayınlanınca aniden tıklanma oranı 142,000’e ulaştı, tıklanma rekoru kıran duyuruya kısa zamanda 2.000 ‘den fazla yorum yazıldı.

Tıklanma rekoru kıran duyuru;

25 Kasım tarihinde yazılan blogda şu cümleler yer alıyordu: “Benim adım Wang Ting, Anshan şehrinde üniversite öğrencisiyim. Babam hiç bir suçu yokken mahkum edildi. Adaleti geri getirmek için tüm kaynaklarımızı kullandık. Son olarak bir çağrı yapmak istiyorum: herhangi bir üst düzey yetkili, babam için adaleti geri getirirse, ben onun metresi olmaya hazırım.” (Duyurunun yayınlandığı web adresi: (http://www.tianyatool.com/article/pub-free-1-2327194/page-1.htm)

Wang Ting, babasının suçsuzluğunu kanıtlamak için, 17 sayfalık mahkeme belgelerini ve kendi iletişim bilgilerini de web sitesine yükledi.

Wang Ting ayrıca şunları ekledi: “Bu toplum gerçekten bu kadar karanlık mı? Devlet yetkililerin umurunda olan tek şey para kazanmak ve masum insanların üzerinde güç kullanmak.”

Web sitesinde yayınlanan yorumlar ise bugünkü Çin’in yozlaşmış devletini kınıyordu. Yazılan yorumların bazıları şöyle:

“Bu hayvanlar için vücudunu kullanmak, bir kaplan’ın kucağına düşmekten farksız! Adaleti geri getirmek için tek çare bu ise… Toplumumuzun geldiği nokta ne üzücü, ne utanç verici!”

“Bu toplum ile ilgili söyleyecek hiçbir sözüm kalmadı. Çözüm yok, gerçek bu, bu yüzden artık bu konuda konuşmayalım.”

 “Bu kadar karamsar olma, insanlar tepki veriyor, tanrı izliyor. Yardım alma yöntemini onaylamıyorum, güçlü ol.”

Wang Ting’in babası Wang Bin, Ekim 2008’de bir hırsızlık ve cinayet olayı ile bağlantılı olduğu için tutuklanmıştı. Olay anında şehir dışında olduğu için beraat etmişti. Fakat Şubat 2009’da tekrar tutuklandı. Gerekçe olarak, mağdur ile arasında geçmişte yaşanan bir anlaşmazlık gösterildi. Suçlu olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunamadı. Temmuz 2009’da ömür boyu hapse mahkum edildi.

Wang Bing, mahkeme kararına itiraz etti ve davayı bir üst mahkemeye taşıdı. Üst Mahkeme yeterli kanıt olmadığına karar verdi ve bir ara mahkeme tarafından yeniden değerleme yapılmasını talep etti.

18 Kasım 2010 tarihinde, ara mahkeme davayı yeniden açtı, ancak ilk verilen cezayı onayladı.

Aile üyesinin uğradığı haksızlığa karşı Çin’ de umutsuz yöntemlere başvuran kadın sayısı giderek artıyor. Wang Ting, bu mağdurlardan bir tanesi. Çin’in insanlarına uyguladığı  köşeye sıkıştırma politikası bugün tıklanma rekoru kıran bir olaya dönüşürken, Çin’deki insanların çaresizliğinin boyutlarını da gözler önüne seriyor.

Sizin için seçtiğimiz haberler;

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.