Çin’de “Yasemin Devrimi” Alarmı

Resim: AFP/Getty Images

ABD merkezli bir internet sitesinde yapılan “Çin’de yasemin devrimi” çağrısının ardından Çin polisi, büyük şehirlerde güvenlik önlemlerini arttırdı.

Polis, bugün başkent Pekin’in merkezindeki Wangfujing caddesinde, Ortadoğu’daki gösterilerden esinlenerek düzenlemek istenen gösteriyi dağıttı. Gösterilerden önce polis, bazı aktivistleri gözaltına alırken, Şanghay’a da 3 kişi tutuklandı. Wangfujing’deki McDonalds önünde toplanan 100 kadar kişi polisin uyarısıyla dağıldı. Kalabalık, gösteriyi kimin örgütlediğini ve protesto çağrısını kimin yaptığını bilmediklerini söyledi.

Çağrı ülkede geniş çaplı yanıt bulmadı. Çağrının ardından Pekin ve Şanghay’ın dışındaki diğer 11 şehirde protesto olup olmadığına ilişkin bir haber verilmedi.

Çağrı ilk olarak ABD merkezli Çince avukatlık sitesi boxun.com tarafından dün yapıldı. Çağrıda göstericilerden “yemek, iş, ev ve dürüstlük istiyoruz” şeklinde slogan atmaları istendi.

Çin’deki internet arama motorunda “yasemin” sözcüğünün aranması engellendi.

Cumartesi günü Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, “kamuoyuna rehberlik etmek” ve “toplumun uyum ve istikrarına zarar verebilecek önemli sorunları çözmek” için internet üzerinde sıkı denetimlerin artırılması çağrısı yapmıştı.

1989’daki kanlı biten Tianmen meydanındaki gösterinin ardından Pekin yönetimi, ülkedeki her türlü gösteri olaylarına karşı çok hassas.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.