Çin’in Eski Genel Kurmay Başkanı Fang Fenghui Gözaltında Alındı

Fang Fenghui (Fotoğraf: YOHSUKE MIZUNO / Getty Images)

ÇKP başkanı Xi Jinping’in başlattığı yolsuzluk kampanyası kapsamında, başka bir üst düzey askeri yetkili daha gözaltına alındı. Bu haberin doğruluğu resmi Çin Devlet medyası tarafından da onaylandı.

Resmi Çin devlet medyası da bu haberi onayladı. Fang Fenghui, eski Genelkurmay Başkanı ve Merkez Askeri Komisyonu’ndaydı. 9 Ocak’ta teyit edilen bu habere göre, askeri savcılık yolsuzluk şüphesiyle Fang Fenghui’ye karşı bir soruşturma başlattı.

Uzun süredir Fang’ın kariyerinin sona ereceği yönünde dedikodular ve söylentiler duyuluyordu. Kamuoyunun önüne en son 21 Ağustos 2017’de çıkmıştı. 26 Ağustos’ta ise eski Kara Birliği Baş Komutanı Li Zuocheng, yeni Genelkurmay Başkanı olarak atandı.

Eylül 2017’de yabancı basın, Fang’ın Zhang Yang ve başka bir önemli yüksek rütbeil askeri personel ile birlikte görevlerinden alındığını duyurmuştu. Her ikisi de, Komünist Partinin 19. Parti Kongresi’nde yoktu ve bu da aslında onların siyasi kariyerlerinin sona erdiğinin açık bir işaretiydi.

Basında çıkan haberlere göre Zhang, 23 Kasım’da evde intihar etmişti.

Son zamanlarda Zhang ve Fang’ın Devlet Başkanı Xi Jinping’e karşı bir darbe planladığına dair söylentiler de seslendiriliyor.

Xi, 2012 yılında iktidara geldi. Son yıllarda orduda birçok reformu hayata geçirdi. Askeri bölümlerin birçoğu yeniden yapılandırıldı ve birçok kişi görevlerinden alınarak, yerlerine yenileri atandı. Hong Kong medyasında çıkan haberlere göre ise, bu durum bu ikilinin güç kaybetmesine yol açmıştı.

Hong Kong gazetelerinde çıkan habere göre, bu ikili, Ekim ayında gerçekleşen 19. Parti Kongresi öncesinde askeri darbe hazırlığındaydı, fakat birileri bu darbe planını ifşa etti, Xi bundan haberdar oldu ve hızlıca karşı eyleme geçerek ikisini de tutukladı.

Fang, 66 yaşındadır. Askeri kariyerine Sincan’da başladı. 2007’de Pekin askeri şefi seçildi. 2012 yılında Genelkurmay Başkanı ve aynı zamanda, Askeri Komisyon üyesi oldu.

Komünist Partiye yakın medyada, bir zamanlar büyük bir ordu yetkilisinin yargılanması, kapsamlı ve geniş bir biçimde tartışıldı. Medyadaki yorumlarda, Fang’ın yozlaşmışlığı ve açgözlülüğü eleştirildi. Siyasete ve ekonomik sektöre verdiği zarar konuşuldu.

Bu dava, eski askeri şef yardımcısı Guo Boxiong ve Xu Caihou davasıyla benzerlik taşıyordu. Bu ikili de, Jiang Zemin’in politikası doğrultusunda hareket ediyorlardı. Xi, onların ikisini de alaşağı etmeyi başarmıştı. Xu, öldü ve Guo ise, hala cezaevinde.

Nancy McDonnell ve Yiyuan Zhou, The Epoch Times

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.