Çinliler Kıyamet Gününü İcat Ettikleri Sığınaklarda Geçirecek

Birçok insanın inandığı kıyamet gününü başarıyla atlatmak isteyen ve sığınaklar inşaa eden  Çinli “Nuh” hakkında haberler ortaya çıktı

Liu Tziyuan’ın sığınağı. Fotoğraf: house365.com
Liu Tziyuan’ın sığınağı. Fotoğraf: house365.com

30 Kasım tarihinde Çin haber ajansı “Yanzhao Dushibao” Çin’in Hebei eyaletinin Tziantun köyünde yaşayan 45 yaşındaki Liu Tziyuan’ın 1,8milyon yuan ($286.000) harcayarak yerel bir fabrikada “Nuh’un Gemisinden” altı tane inşaa ettiğini bildirdi.

Ajans muhabiri sığınakları gözleriyle görmek ve proje sahibiyle tanışmak için fabrikayı ziyaret etti. Liu  parlak fikrini gerçeğe dönüştürmek için Nisan ayında harekete geçti. 10 tane işçi aldı ve yerel fabrikanın yapı makinelerini kullandı.

Liu Tziyuan sığınağının içinde. Fotoğraf: house365.com
Liu Tziyuan sığınağının içinde. Fotoğraf: house365.com

Sığınak gemileri yuvarlak top şeklinde olup iki kat malzemeden üretilmiş ve 4.2 ton ağırlığında. Liu’ya göre bu sığınaklar ne sudan, ne ateşten, ne soğuktan ne radyasyondan etkileniyor. Sığınağın içi 17 metrekarelik bir alan. İçten kontrol edilebilen motor ve pervane ile donatılmış. Liu çarpışma testini çoktan tamamlamış ve inşaat kalitesinin çok iyi olduğunu garanti ediyor.

Liu, dünyanın sonunun çok yaklaştığına inanan tek Çinli değil, aynı zamanda öngörülen tarih 21 Aralık’ta insanlığın üzerine düşecek olan kıyametten bu tür sığınakların içine girerek atlatmanın mümkün olacağına inananlar arasında. Dünyanın çeşitli yerlerinde birçok insan elinden geldiğince sığınaklar inşa ederek kurtulmanın yollarını arıyor.

Sitemizde yer alan diğer haberlerde belirttiğimiz gibi, Çin’in Sincan bölgesinden olan bay Lou Chzhenhay kıyamet sırasında sığınmak için, bir milyondan fazla Yuan ($159.000) tutarında birikimlerini harcayarak tasarladığı gemi şeklinde ve 140 ton su alabilecek kapasitede olan “Nuh’un Gemisini” inşa etti.

Liu Tziyuan’ın sığınağı. Fotoğraf: house365.com
Liu Tziyuan’ın sığınağı. Fotoğraf: house365.com

Sichuan Eyaletine bağlı Chengdu şehrinde oturan Dean Huashan ise kendi versiyonu ile “Nuh’un Gemisini” inşa etti. Dean’ın gemisi dikdörtgen paralelyüz biçiminde 3 metre uzunluğunda, 2,7 metre yüksekliğinde. Geminin sahibinin verdiği bilgiye göre 5 kişi geminin içinde dört günden fazla zaman kapalı bir şekilde kalabiliyor.

Diğer yandan, Zhejiang eyaletinin Yiwu şehrinden Yang Tzunfu isimli bir iş adamı kendi versiyonu olan bir “Nuh’un Gemisini” inşa etmesinin ardından satışa bile sundu ve kısa sürede 20’den fazla sipariş aldı. Kendi icadına Atlantis adını verdi. Onun yuvarlak top şeklinde tasarlanan sığınağı 4 metre çapında ve çeşitli modifikasyonlarda. Fiyat değeri ise özelliklere göre 1 ile 5 milyon yuan ($159 000–$800 000) arasında değişiyor.

 

Orijinal Rusça Metin

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.