Çok Yaşasın Türk Sineması

Bu yıl eğitimde 125. yılını kutlayan Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları’nın düzenlediği etkinlikler kapsamında yer alan “Çok Yaşasın Türk Sineması Sergisi” Vakfın Nişantaşı Kampüsü’nde açılıdı. 

Sergi, Lale Film Stüdyoları sahibi Necip Sarıcı’nın Lale Film arşivi ile kendi özel koleksiyonundaki binlerce afiş, fotograf, özgün obje ve belgeler arasından seçilmiş birçoğu ilk kez gün ışığına çıkan görseller ve sinema ile ilgili gereçlerden oluşuyor. 

Sinemamıza emeği geçmiş artık hayatta olmayan yönetmenler, görüntü yönetmenleri, senaristler ve oyuncular ile günümüzde varlıkları ile hâlâ halkın sevgilisi olan Yeşilçam starlarını buluşturacak sergide, ilk Türk filmi olarak kabûl edilen Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı’ndan başlayarak 97 yıllık sinema tarihini izlemek mümkün olacak. 

Nazım Hikmet’in İpek Film Stüdyoları’nda senarist ve dublaj yönetmeni olarak çalıştığı 1930’lu yıllara ait fotoğraf, obje film afişleri, senaryo örnekleri, Halit Refiğ’den Ertem Eğilmez’e, Sezer Sezin’den Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit’e, Turan Seyfioğlu’ndan Ayhan Işık, Cüneyt Arkın, Kadir İnanır’a kadar bütün Yeşilçam starlarının şimdiye kadar görülmemiş set ve kamera arkası fotoğrafları ve özgün belgeleri Mart sonuna kadar görmek mümkün olacak. 

“Çok Yaşasın Türk Sineması Sergisi”ne özellikle sinema bölümü öğrencilerinin, Yeşilçam’ın parlak günlerini ve 1914’te başladığını kabûl ettiğimiz Yeşilçam tarihini merak edenler ile günümüz sinemasına meraklı herkesin büyük ilgi göstermesi bekleniyor. 

Sergi, Mart sonuna dek Işık Lisesi Nişantaşı Kampüsü’nde hafta içi mesai saatlerinde gezilebilecek.

Yer: Işık Lisesi Nişantaşı Kampüsü – Teşvikiye

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.