Başbakan Davutoğlu Suruç’ta Açıklama Yaptı

20150721AW481517_08Başbakan Ahmet Davutoğlu, büyük bir acı yaşandığını belirterek, bütün Türkiye’nin kenetlenmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan canlı bomba saldırısı ile ilgili incelemelerde bulunmak ve bilgi almak için bugün kente geldi. Kentte ilk önce hastanedeki yaralıları ziyaret eden Başbakan Davutoğlu, ziyareti sırasında yoğun bakımda olan bir yaralının da daha teşekküllü bir hastaneye sevkinin gerçekleştirilmesi için talimat verdiğini söyledi.Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı kentte, Şanlıurfa Valiliği’ne gelen Başbakan Davutoğlu, çıkışta saldırıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. İlk olarak kente daha önce gelen inceleme heyetinden bilgi aldığını söyleyen Başbakan Davutoğlu, bu olayın büyük bir acı olduğunu ifade ederek olay karşısında bütün Türkiye’nin kenetlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Türkiye’nin daha önce de böyle saldırılar ile karşı karşıya kaldığını ifade eden Davutoğlu; “2003 yılında İstanbul’da El Kaide bağlantılı terör olayında sivil alanda yapılan saldırıları hatırlıyoruz. 2007’de Ulus’ta Anafartalar’da bu sefer PKK bağlantılı saldırıyı, 2008 Ocak ayında Diyarbakır’da yine 2008’de Güngören’de ve Diyarbakır’da çok sayıda vatandaşımızın vefatıyla neticelenen canlı bomba saldırını hep zihnimizde tutuyoruz. Yine Reyhanlı saldırısı, son olarak Diyarbakır’daki saldırılar her ne kadar farklı örgütler tarafından yapılmış ise de hepsi insanlık dışı zihniyetin gerçekleştirdiği saldırılar. Bütün bu saldırılarda hayatlarını kaybeden insanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Ve ailelerine bir kez daha taziyeleri diliyorum” dedi.

“Böyle bir olayla karşı karşıya kaldığımız zaman ilk olarak önceliğimiz insanı boyuttur” diyen Davutoğlu, “Burada hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımız yüreğimizin bir parçasıdır. Fikirleri ve düşünceleri ne olursa olsun. Siyasi geçmişleri ideolojileri ne olursa olsun hepsi bizim canımızdır” diye konuştu.

Konunun ikinci boyutunun ise idari ve hukuki soruşturma olduğunu ifade eden Başbakan Davutoğlu, olayın tüm yönleri ile geniş çaplı soruşturulduğunu belirtti. Davutoğlu, olayın yaşandığı yerde güvenlik önlemlerinin alındığını ve ilk girişte aramalar sırasında 2 araması olan şahsında gözaltına alındığını belirtti. Ancak patlamanın yaşandığı alanın belediyeye ait bir alan olması nedeniyle ikinci bir aramanın yapılmadığını söyleyen Davutoğlu, “Anlaşılan o ki, ya bir sızma, ya grup içinde söz konusu olan kimliği teşhis edilemeyen şahıs tarafından canlı bomba olmak suretiyle bu katliam gerçekleştiriliyor” dedi.

Canlı bombanın kimliğinin tespitinde de çok mesafe aldıklarını söyleyen Davutoğlu,  bu konuda ciddi bir mesafenin alınmasına rağmen tüm bağlantıların tespit edilmesi noktasında kimliğin şuan için açıklanmayacağını söyledi. Canlı bombanın Türkiye içinde ve dışında ki tüm bağlantılarının ortaya çıkarılması adına yoğun bir çalışmanın sürdürüldüğünü belirten Davutoğlu, “Şüpheli konusunda önemli bir aşamaya gelmiş bulunuyoruz” dedi.

Davutoğlu, olayın idari ve hukuki olarak açığa çıkartılmasından kimsenin şüphesinin olmaması gerektiğini söyleyerek olayı açığa çıkarmak için herkesin yoğun bir şekilde çalıştığını söyledi.Dün yaptığı çağrıyı yineleyen Davutoğlu, Mecliste gurubu bulunan 4 siyasi partinin genel başkanlarına çağrıda bulunarak terörün ve şiddetin her türüne karşı ortak bilinç ve tavırla hareket edilmesini istedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.