Diyabet Ve Tansiyon, Hastalara 3 Boyutlu Sinemayla Anlatılacak

ANKARANovartis, ‘Mobil Toplantı Merkezi’ projesi çerçevesinde vereceği eğitimlerle halkı diyabet ile hipertansiyon hastalıklarıyla nasıl yaşanacağı, neler yapılması gerektiği, tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilinçlendirecek. 60 gün sürecek olan ve 15 ili kapsayan son teknolojinin kullanıldığı mobil toplantı merkezinde özel bir sinema salonu kurularak hastalıkların seyri 3 boyutlu olarak anlatılacak. Etkinlik boyunca hekimler halkın sorularını yanıtlayacak. Türkiye ilaç sektörü oyuncularından Novartis, ‘Mobil Toplantı Merkezi’ uygulamasıyla sosyal sorumluluk projelerine bir yenisini daha ekliyor. Sağlık alanındaki çalışmalarını insan odaklılık ilkesiyle birleştiren firma, yeni projesiyle halkı hastalıklar konusunda bilinçlendirip, önlem ve tedavi yöntemleriyle ilgili bilgi vererek yaşam kalitesini ve süresini yükseltmeyi hedefliyor.

Hipertansiyon, önlenebilir ölüm nedenleri içerisinde bir numaralı risk faktörü olarak kabul ediliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen 2004 yılında yapılan Türkiye’nin Hastalık Yükü çalışmasında, Türkiye’de her 4 ölümden 1’inin nedeninin hipertansiyon olduğu belirlendi. Bu yıl sonuçları açıklanan PURE Türkiye Sağlık Çalışmasına göre de toplumumuzda hipertansiflerin oranı yüzde 40’ın üzerinde bulunuyor.

Türk Kadınlar Birliği Tarafından desteklenen ‘Mobil Toplantı Merkezi’ projesi kapsamında 13 Eylül-13 Kasım tarihleri arasında 15 il ve 16 noktada vereceği eğitimlerde; halkı diyabet ve hipertansiyon hastalıklarıyla nasıl yaşanacağı, neler yapılması gerektiği, tanı ve tedavi yöntemlerinin neler olduğu konularında bilgilendirecek. İçerik ve kurgusuyla farklılaşan eğitimler her ilde 2 gün süresince 10.00-12.00 ve 14.00-17.30 saatleri arasında 30 dakikalık seanslar halinde verilecek.

Projeyi ilk olarak 13-14 Eylül’de Edirne’de başlatan olan Novartis, ‘Mobil Toplantı Merkezi’ni daha sonra sırasıyla İstanbul (Asya), İstanbul (Avrupa), İzmit, Ankara, Trabzon, Malatya, Gaziantep, Adana, Mersin, Konya, Kayseri, Antalya, İzmir, Bursa ve Eskişehir’e taşıyacak.

Eğitimler çerçevesinde; 18 metre çapında kubbe görünümündeki yüksek teknolojinin kullanıldığı mobil toplantı merkezinde 50 kişilik 3D teknolojisinin kullanıldığı özel bir sinema salonu kurulacak, diyabet ve hipertansiyonun ne anlama geldiği, yükseldiğinde hangi organlara nasıl zarar verdiği konularında 3 boyutlu kısa film gösterimleri yapılacak. Her film gösteriminin ardından hekimler, tansiyon ve kan şekerini kontrol altında tutmak için neler yapılması gerektiği, toplumda doğru bilinen yanlışların neler olduğuna dair bilgiler verecek ve halkın diyabet ve hipertansiyon hastalıklarına yönelik sorularını yanıtlayacak.

Etkinlik kapsamında ayrıca sağlık sektöründe yer alan eczacı ve tıp doktorlarına yönelik özel eğitim seansları da düzenlenecek.

Tüm dünyada yenilikçi ilaç çalışmalarını ve sosyal sorumluluk projelerini öncülükle sürdüren Novartis, ‘Mobil Toplantı Merkezi’nden önce de ‘Sağlık Vagonu’, ‘Sağlık Melekleri’, ‘Tansiyonunuz Kontrol Altında mı?’ ve ‘Tansiyon Ölçüm Köşeleri’ gibi toplumsal sağlık bilincini ilerletmeye yönelik önemli projelere yakın geçmişte imza atmıştı.

Projeyle ilgili görüşlerini açıklayan Novartis Türkiye Genel Müdürü Güldem Berkman “Halkımızı hastalıklar konusunda bilinçlendirip, önlem ve tedavi yöntemleriyle ilgili doğru bilgilere ulaşmalarını kolaylaştırmak, değişik hastalık alanlarında yaşam kalitelerini yükseltmek ve akıllı ilaç kullanımı bilincini geliştirmek öncelikli hedeflerimiz arasında bulunuyor. ‘Mobil Toplantı Merkezi’ bu hedeflerimizin ışığında gerçekleştirdiğimiz önemli bir projemizdir.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.