Dolandırıcılar Durmak Bilmiyor

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Kendilerini savcı olarak tanıtan dolandırıcılar Almanya’dan Türkiye’ye tatil için gelen gurbetçinin tam 120 bin TL’sini dolandırdı.

Yaşanan olayın ardından bölge esnaf dükkanlarının kamera görüntülerini inceleyen polis ekipleri, olayla ilgili olarak 3 şüpheli şahıs belirledi. Olay saatinde ilk şahsın telefonla konuşarak para poşetinin bulunduğu çöp kutusunun karşısına geldiği görülürken, bisikletle geçen ikinci şüpheli şahısın ise ilk şüpheli şahsa bir şeyler söylediğini polis ekipleri tespit etti. Olayın üçüncü şüpheli şahsı ise elinde büyük bir poşetle paraların ve ziynet eşyalarının bulunduğu çöp kutusuna yaklaştığı ve eğildiği kamera görüntülerine yansıdı. Polis ekipleri kamera görüntülerindeki şüpheli şahısları yakalamak için çalışma başlattı.

ALMANYA’DAN TATİLE GELMİŞTİ
Almanya’da yaşayan fakat Aydın Nazilli’ye tatil için gelen Ahmet Çetinkaya’yı (73) arayan kimliği belirsiz şahıslar kendini savcı olarak tanıttı. Önce Çetinkaya’ya parası ve ziynet eşyaları olup olmadığını soran şahıslar, ‘evet’ yanıtını alınca Çetinkaya’ya bir adres vererek paralarını buraya yatırmasını söyledi. Postane çalışanları olayda bir tuhaflık olduğunu sezerek hemen polise haber verdi. Bu arada Çetinkaya’yı durmadan aramaya devam eden şahıslar, Çetinkaya’dan para ve ziynet eşyaları poşetini postane karşısında yer alan çöp kutusunun içine koymasını istedi. Çetinkaya daha sonra içinde 120 bin TL’den fazla para ve ziynet eşyası bulunan poşeti çöpün içine koyarak olay yerinden uzaklaştı. Kimliği belirsiz bir kişinin çöp kutusundan poşeti alarak olay yerinden uzaklaştığını gördüğünü söyleyen mağdur Çetinkaya, 50 yıllık emeğinin 5 dakikada gitmesi üzerine gözyaşlarına hakim olamadı.

“ÖNCE POSTANE’YE ARDINDAN ÇÖPE BIRAK DEDİLER”
Arayan şahısların önce kendisine hesap numarası vererek parayı postaneye yatırmasını istediklerini söyleyen mağdur Ahmet Çetinkaya, “Şahıslar ardından bana para ve ziynet poşetini çöp kutusuna koymamı söyledi” dedi. Savcıyız diyerek kendisini aradıklarını ifade eden mağdur Çetinkaya, “Bana savcıyız diye telefon ettiler. Bir kuyumcunun soyulduğunu ve soyanları yakalamamız için bize yardım edeceksin dediler. Senin paran ve ziynet eşyan var mı diye bana sordular. Bende var dedim. Bankadan paralarını çek ve ziynet eşyaların ile birlikte bir poşete koyarak evde bekle dediler. Ardından aynı kişiler beni telefonla aradı ve bir adres vererek paraları postanede bu adrese yatırmamı istediler. Postane parayı almadı. Yüklü bir miktar para olduğu için bir sakatlık var diye polise telefon ettiler. Bu sırada onlar durmadan beni aramaya devam ettiler. Hemen postanenin karşısında bulunan çöp kutusuna para poşetini koymamı istediler. Bende onları savcı diye düşünerek parayı çöp kutusuna koydum ve köşede beklemeye başladım. Ardından üzerinde çizgili bir gömleği bulunan bir kişi parayı aldı ve gitti. Sonra zaten polisler geldi” dedi.

“ÖMRÜM BOYUNCA BİRİKTİRDİĞİM PARA GİTTİ”
Yaklaşık olarak 120 bin TL dolandırıldığını söyleyen Çetinkaya, gece gündüz demeden çalışarak alın teri ile kazandığı parasının 5 dakikada gitmesi üzerine göz yaşlarına hakim olamadı. Çetinkaya, “Ben Almanya’da bu parayı biriktirmek için gece gündüz demeden çalıştım. Yeri geldi Türkiye’de ailemden uzak kaldım. Çocuklarım ve ailem için çalışıp onlara bir yatırım bırakmak için çabaladım. Fakat tüm emeklerim 5 dakika içinde yok oldu. Bunu yaşamak çok acı bir şey. Bir anlık dalgınlığıma geldi. Ben mağdur oldum. Fakat başkaları mağdur olmasın. Ben savcıyım diyerek arayan kişilere inanmasınlar. İnşallah devletimizin polisi suçluları yakalar ve parama geri kavuşurum” diye konuştu.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.