Dövüş Sanatları ve Qi’yi Yönlendirmek

Bu gibi gösterileri izleyen insanlar insan vücudunun nasıl bu kadar dayanıklı olduğuna her zaman için şaşırırlar. Vücudun bu hale gelebilmesi uzun bir eğitim süreci ve qi'yi yönlendrme becerisi gerektirmektedir. Fotoğraf: Cancan Chu/ Getty Images

Hepimiz dövüş sanatları hakkında bir şeyler duymuş veya izlemişizdir. Bazı insanların ise bu gibi sporlara veya tekniklere karşı özel bir ilgisi vardır.

Dövüş sanatları uygulayan kişilerin yaptığı şeyler, çoğu insana akıl almaz gelir çünkü bu gibi teknikleri uygulayan öğrenciler, insanın fiziksel vücudunun normal bir durumda yapamayacağı şeyleri yapmayı başarabilirler.

(Fotoğraf: Cancan Chu/Getty Images

Örneğin bazı dövüş sanatları okulları öğrencileri, yılın belirli dönemlerinde turnelere çıkarlar ve çok katı bir disiplin içerisinde geliştirdikleri hünerleri insanlar ile paylaşırlar. Kişinin büyük bir çakıl parçasını eliyle bıçak gibi kesip atması veya bir mızrağı boynu ile kırması izleyicileri haklı olarak çok şaşırtır.

Bildiğiniz gibi insan bedeninde qi olarak isimlendirilen bir madde vardır. Aslında bu gibi teknikleri uygulayan veya dövüş sanatları uygulayan kişiler bu qi maddesini yönlendirmeyi öğrenmiş olan kişilerdir.

Qi'yi yönlendirmeyi öğrenmek için gerçekten de çok ağır eğitimler gerekiyor. Bu eğitimleri geçebilen herkes vücudundaki Qi'yi yönlendirmeyi öğrenebilir. Bu gibi teknikleri öğrenebilmek için bir ustanın kontrolü altında bu eğitimleri almak gerekiyor. Fotograf: Getty Images

Bu qi maddesini yönlendirmeyi öğrenmek tabii ki çok zahmetli bir süreç gerektiriyor. İnsan vücudunun çeşitli bölgeleri durmadan çalıştırılıyor. Örneğin öğrencileri boyunlarından uzun süreler boyunca asıyorlar. Kaburgalar, eller, bacaklar sürekli olarak özel teknikler ile çalıştırılıyor. Kayalara ağaçlara durmaksızın yumruklar atılıyor ve ardından da kan dolaşımının bu bölgelere gitmesini sağlayan özel fiziksel hareketler yapılıyor. Çeşitli teknikler ve eğitimler yoluyla o bölgelerin şişmesi sağlanıyor. Uzun ve yorucu bir sürecin ardından öğrenciler qi’yi nasıl yönlendireceklerini ustalarından yavaş yavaş öğreniyorlar.

Fotoğraf: Cancan Chu/Getty Images)

Bazı kişiler vücutta bulunan bu qi maddesini hastalık iyileştirmek için kullanabileceğini söylese de, aslında qi hiçbir şekilde hastalıkları iyileştirme etkisine sahip olan bir madde değil. Sadece bir miktar bastırma etkisine sahip olabiliyor ve o anki hastalık etkilerini geçici olarak erteleyebiliyor. Hatta tam tersi, qi kullanarak bir kişiyi tedavi etmeye çalışan bir kişi hastanın vücudundaki hastalıklı qi’yi kendi vücuduna çekiyor ve dolayısıyla bir süre sonra kendisi aynı hastalığa yakalanıyor.

Fotograf: Cancan Chu/Getty Images

Dövüş sanatı uygulayan öğrenciler qi’yi yönlendirmeyi öğrendikten sonra darbelere karşı koyabiliyorlar. Vücutlarının herhangi bir yerine vurulmak üzereyken, hemen o bölgeye qi’yi yönlendiriyorlar. Böylece kişi darbeden etkilenmiyor. Yani qi, o bölgeye bir nevi kalkan vazifesi yapıyor. Kocaman bir sopa, kişinin kolunda ikiye bölünüveriyor veya kafaya vurulan bir demir yamuluyor.

Qi’yi yönlendirmek her insanın öğrenebileceği bir teknik, fakat bunu başarabilmek için gerçekten de çok zorlu bir eğitimden geçmek gerekiyor. Bu gibi dövüş tekniklerini öğrenmek için eğitime başlayan birçok insanın, eğitimlerin ağırlığına dayanamayarak yarıda bıraktığı biliniyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.