Dünya Kadınlar Günü

işçi kadınlar grevdeDünya Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanıyor ve bu tarihin seçilme sebebi merak konusu.

Tarihte, 8 Mart işçi kadınların mücadelesi ve yaşan trajik bir olay ile doğrudan bağlantılı. ABD’nin New York kentinde 8 Mart 1857 yılında bir tekstil fabrikasında çalışan 40.000 işçi daha iyi şartlar için bir grev başlattı. Polisin işçilere saldırması ve müdahalesi sonucu, işçiler çalıştıkları fabrikaya kilitlendiler. Ardından fabrikada çıkan yangında 129 kadın işçi hayatını kaybetti. Cenaze törenlerine on bin kişi katıldı.

1910 yılına kadar belli bir tarih saptanmadan her yıl ilkbaharda bu olay anılıyordu. 1910 yılının 26-27 Ağustos tarihleri arasında Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen Uluslararası Sosyalist İşçi Kadınlar Konferansında Almanya Sosyalist Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin New York yangınında hayatını kaybeden kadın işçilerin anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını önerdi ve oy birliği ile bu öneri kabul edildi.

1960 yılında ABD’de anılmasıyla daha da kuvvetlendi. 16 Aralık 1977 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından “8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanılması kabul edildi.

Türkiye’de ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlandı. 1980 dönemi sonrasında 4 yıl boyunca kutlanmadı.1984 tarihinden itibaren çeşitli kadın örgütleri ve kuruluşları tarafından kutlanmaya devam etmektedir.

Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.