Dünya Kupası’ndan önce yapraklar sarardı

JOHANNESBURG2010 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Güney Afrika’da sonbahar kendini iyice hissettirmeye başladı. Sıcaklıklar düştü, yapraklar da iyice sarardı.

Turnuvaya ev sahipliği yapacak Güney Afrika, güney yarım kürede yer aldığı için maçlar kış ayına denk gelecek. Kupa’nın oynanacağı Haziran ve Temmuz ayları ülkede en soğuk günlerin yaşandığı mevsimler.

Coğrafi konuma göre farklı iklimlerin yaşandığı Güney Afrika’da maçların oynanacağı hemen her şehirde farklı hava şartları etkisini gösterecek. İki okyanusu birleştiren Ümit Burnu’nun yer aldığı Cape Town’da maç sezonu yağmurlu geçerken, Hint okyanusu kıyısındaki Durban’da kış da olsa sıcaklık ve nem fazla düşmeyecek. Açılış ve final maçlarının oynanacağı en büyük şehir Johannesburg ile hemen yanında ki Pretoria ise futbol severleri biraz üşütecek. Yaz aylarında 30 dereceye çıkan sıcaklık bu şehirlerde kışın eksiye düşebiliyor.

FIFA’nın son bilet satış rakamlarına göre en fazla seyirci maç zamanı yazın en güzel günlerini yaşayan Amerika ve ardından Avrupa’dan gelecek. Güney yarım kürenin kışında üşüyecek futbol severlerin yardımına ise Güney Afrika’da ünlenen Türk battaniyeleri yetişecek.

Dünya’nın büyük kısmı baharı yaşarken Güney’den gelen sonbahar manzaraları maçlara gelecek kuzeylilere değişik duygular yaşatıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.