Dünyada Bir Milyar İnsan Aç

DUBAİTüm dünyada 1970’li yıllardan bu yana ilk defa aç veya yetersiz beslenen insan sayısı bir milyarı aştı. Filipinler’in başkenti Manila’da geçtiğimiz hafta düzenlenen gıda güvenliği konferansındaki sunumlara göre, 2009’a ait bu rakam tüm insanlığın altıda birine denk geliyor ve aç insan sayısı artmaya devam ediyor. Manila merkezli Asya Kalkınma Bankası, Tarımsal Kalkınma Uluslararası Fonu ve Gıda ve Tarım Organizasyonu tarafından düzenlenen üç günlük konferans boyunca gıda güvenliği uzmanları ve siyasetçiler dünyada artan açlık problemine çareler aradı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu verilerine göre, geçen yıl aç veya yetersiz beslenen insan sayısı 2008’e göre 100 milyon daha arttı. Asya-Pasifik bölgesinde bu durumda yaşayan 650 milyon insan olduğu kaydedildi. Gıda güvenliğinin sağlanabilmesi için Asya-Pasifik tarım sektörüne 2050 yılına kadar her yıl 120 milyar doların üzerinde yatırım yapılması gerekiyor. Gıda ve Tarım Organizasyonu yardımcı müdürü ve Asya-Pasifik bölge temsilcisi Hiroyuki Konuma, bölgede tarıma yapılan yıllık yatırımın sadece 80 milyar dolar olduğunu söyledi. Konuma, dünya nüfusunun 2050’ye kadar 9 milyara ulaşacağını ve gıda üretiminin de yüzde 70 artmasının gerekeceğini kaydetti.

Asya Kalkınma Bankası başkanı Haruhiko Kuroda, Asya ekonomilerinin petrol ve gıda krizinin etkilerinden kurtulmuş gibi görünse de dünya gıda fiyatlarının 2003’e kıyasla bugün yüzde 85 daha pahalı olduğunu ve önümüzdeki 10 yıl boyunca yüzde 15 ile 40 artmasının beklendiğini ifade etti. Kuroda, birçok insanın düşündüğünün aksine tahıl azlığının son yaşanan gıda krizine sebep olmadığını iddia etti. Kuroda, krizin koruyucu gıda politikaları ve hükümetlerin uzun zamandır özel sektörün tarıma yatırım yapmasını teşvik etmemesi gibi karmaşık birçok sebepten dolayı başgösterdiğini savundu.

Asya Kalkınma Bankası’nın her yıl bu sektöre 2 milyar dolarlık yardım sözü verdiğini hatırlatan Kuroda, hükümetler, özel sektör ve kar amacı gütmeyen organizasyonların gıda temin zincirinin geliştirilmesi için beraber çalışması gerektiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.