Dünyanın En Güzel Kadını İspanya’dan Çıktı

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Türkiye’yi Ecem Çırpan’ın temsil ettiği Miss World 2015 yarışmasında birincilik İspanyol Mireia Lalaguna Roy’un oldu.

Çin’in Sanya kentinde düzenlenen ‘Dünya Güzellik Yarışmasını’ İspanya’dan 23 yaşındaki Mireia Lalaguna Roy kazandı. İkinciliği, Rusya’dan Sofya Nikitçuk, üçüncülüğü ise Endonezyalı Maria Harfanti kazandı. 120’den fazla ülkenin temsil edildiği yarışmada Türkiye’yi temsil eden Ecem Çırpan dereceye giremedi.

Ayrıca, Çin’in vize vermediği Çin asıllı Miss Kanada Anastasia Lingüzellik yarışması için davetiye alamayan tek güzel olarak yarışmaya damga vurdu ve dünya medyasında büyük yankı uyandırdı.  İşte Çin’i korkutan Anastasia Lin’in hikayesi.

Miss Kanada Anastasia Lin
Miss Kanada Anastasia Lin

Kanada güzeli Anastasia Lin hariç tüm yarışmacılara ev sahibi firma tarafından davetiye gönderildi.

Lin, Çin’in insan hakları ihlalleri konusunda cesurca konuştuğu için yarışma dışı bırakıldığını tahmin ediyor. Kasım ayında Londra merkezli Miss World Organizasyonu ile görüşerek davetiye alamadığını belirten Lin, duruma müdahale etmelerini istedi.

“Bunun bir idari mesele olmadığını düşünüyorum. Diğer tüm kızlar davetiyelerini aldılar. Davetiye alamayan tek kişi benim” dedi.

Fakat Miss World firmasından gelen cevap oldukça zayıftı.

Miss World firması, Washington Post gazetesine “Kime vize verileceği konusunda kontrolümüz yok. Maalesef bu şartlar altında organizasyon devam edecek” seklinde bir açıklamada bulundu.

Lin davetiye mektubu alamadığı için vize başvurusunu yapamadı. Vize alamadığı için doğal olarak yarışmadan elenmiş oldu.

“Sessizlerin Sesi Olmak”

Lin Mayıs ayında Kanada güzeli seçildi. Seçildikten hemen sonra güvenlik ajanları, Lin’in Çin’de yaşayan babasının evine giderek babasını tehdit ettiler. Amaçları insan hakları konusunda konuşan Lin’i susturmaktı. Lin, bundan önce Çin’deki insan hakları konularını ele alan bir çok filmde rol almıştı.

Ele aldığı meseleler arasında Çin devleti tarafından sıkı bir şekilde sansürlenen Falun Gong (Falun Dafa) uygulayıcılarına yapılan işkence de yer almaktaydı. Bir Falun Gong uygulayıcısı olan Lin, rol aldığı filmlerin yanı sıra, Çin’deki insan hakları ihlalleri konusunda cesurca konuşmuş ve işkence ile ilgili farkındalığı artırmak için aktif çalışmıştı.

Kanada güzellik yarışmasında, “Sessizlerin sesi olmak” sözü ile dikkatleri üzerine çekmiş ve bu sebeple Kanada güzeli seçilmişti.

Lin’i susturmak için Çin’de yaşayan babası güvenlik güçleri tarafından tehdit edilince, Kanada hükümeti Lin’e destek çıktı.

Kanada Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Amy Mills daha önce Epoch Times gazetesine yaptığı yazılı açıklamada “Kanada, Bayan Lin’in bu tür meselelerde farkındalığı artırma çabasını takdir etmektedir. Kanada, ayrıca Bayan Lin’in Çin’de yasayan ailesinin güvenliği konusunda da endişe duymaktadır” dedi.

Çin Komünist Partisi yabancı akademisyenler, gazeteciler, kurumlar da dahil olmak üzere siyasi işkenceleri ve devlet suistimallerini açığa çıkaran kişileri ve grupları korkutmak ve cezalandırmak ile tanınmakta.

Örneğin, Brad Pitt, Christian Bale, Harrison Ford ve Richard Gere gibi ünlü Hollywood yıldızları, Çin’in insan hakları ihlali konusunda konuştukları için kara listeye alınmışlardır.

Lin “Ben Kanada’yı temsil eden bir yarışmacıyım. Kanada değerlerini en iyi şekilde temsil edeceğimi düşünerek, Kanadalı yetkililer beni seçti. Şimdi ise, Çinli yetkililer, vicdanıma sadık kaldığım ve kendi fikrimi açığa vurduğum için bana karşı ayrımcılık yapıyor ve ülkemi temsil etmeme izin vermiyor” dedi.

Lin “Eğer herkes ilkeleri korumak adına Çin rejimine karşı dik dursaydı, Çin insanlara bu şekilde zorbalık yapmaya cesaret edemezdi” diyerek sessiz kalanları eleştirdi.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.