Dünyanın En Pahalı Kahvesi Kedi Dışkısından Elde Ediliyor

‘‘Kopi Luwak’’…..bu kahvenin en önemli özelliği dünyanın en pahalı kahvesi olması. Hatta öyle ki, İngiltere’deki bazı kahve evlerinde fincanı 50 sterlinden satılıyor ve buna rağmen büyük ilgi görüyor.

Kahvenin elde ediliş biçimi birçok kişiyi hayretler içerisinde bırakıyor çünkü bu kahve, Endonezya’da yaşayan ve kedigillerden olan Paradoxurus isimli bir hayvanın dışkısından toplanan kahve çekirdeklerinden üretiliyor.

Paradoxurus, Sumatra ormanlarındaki ağaç tepelerinde yaşıyor.

Bu hayvan kahve ağaçlarındaki en kaliteli çekirdekleri içgüdüsel olarak bulup yiyor, fakat midesindeki enzimler ve asitler kahve çekirdeklerini sindiremiyor. Çekirdeklere hiçbir şekilde zarar gelmiyor ve bir bütün olarak dışarı atılıyorlar. Dahası çekirdekler, hayvanın midesindeki salgılarla bir tür kimyasal tepkimeye girerek kahve çekirdeğinin daha temiz ve daha lezzetli bir hale gelmesini de sağlıyor.

Yapılan deneyler bu hayvanın dışkısından çıkan kahve çekirdekleri üzerinde daha az bakteri olduğunu ispatlamış. Yani çekirdekler daha temiz. Kahvenin tadı ise normal kahvelere göre daha yumuşak ve kahvenin o bildiğimiz acımsı tadı yok.

Bu hayvan Endonezya’da yaşayan kahve üreticileri tarafından özellikle yetiştiriliyor. Fakat bu şekilde üretilen kahve miktarı çok az. Yılda sadece 200 kilo kadar yetiştiriliyor, o nedenle de çok pahalı. Kilosu bin doların üzerinde bir fiyata satılıyor.

Bazı uyanık kahve üreticileri başka hayvanlara da kahve çekirdekleri yedirip aynı sonucu elde etmeye çalışmışlar, hatta her türlü hayvanı denemişler, fakat sadece  Paradoxurus’un mide enzimleri bu işlevi görebilmiş.

Belirtilmesi gereken bir husus daha var. Kahve üreticileri bu kedileri ellerine alarak ormanlarda gezdirip kahve çekirdekleri yedirmiyorlar. Bu kahveler özel çiftliklerde az miktarlarda üretiliyor.

Fotograf: arastiralim.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.