Ebola ABD’ye Sıçradı

Thomas Eric Duncan facebook sayfası ekran görüntüsü
Thomas Eric Duncan facebook sayfası ekran görüntüsü

Bir Dallas hastanesinde tedavi olan Thomas Eric Duncan isimli hastanın Ebola testi pozitif çıktı. Salı günü, ABD’de federal sağlık yetkilileri, yapılan ilk olguda hastalığın teşhis edildiğini duyurdu.

Teksas Sağlık Presbyterian Hastanesi yetkilileri, hastayı karantinaya aldıklarını ve doktorların, personelin ve hastaların güvende olduğunu belirtti. Hastane bir gün önce hastanın semptomları olduğunu duyurmuştu.

Ebola virüsünün Batı Afrika’da 3.000 ‘den fazla kişiyi öldürdüğü biliniyor.

27 Temmuz tarihinden beri, ABD’de 12 şüpheli vakaya rastlanmış fakat yapılan test sonuçları negatif çıkmıştı.

Daha önce, Batı Afrika’da gönüllü çalışan dört Amerikan yardım görevlisine bulaşmış, bu hastalar Atlanta ve Nebraska’daki hastanelerin özel izolasyon ünitelerinde tedaviye alınmıştı.  Sierra Leone’de virüse maruz kalan bir ABD’li doktor da Ulusal Sağlık Enstitüsünde benzer bir tesiste gözlem altına alındı.

ABD’de sadece dört izolasyon ünitesi bulunuyor ancak Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) yetkilileri herhangi bir hastanede Ebola virüsü kapmış bir hastaya bakılabileceğini iddia ediyor.

CDC’ye göre, Ebola belirtileri ateş, kas ağrısı, kusma ve kanama içeriyor. Virüse maruz kaldıktan sonraki 21 günlük süreçte hastalık belirtisi ortaya çıkabiliyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.