Ejderha Yılında Doğan Bazı Ünlüler

Ejderha Yılında Doğan Bazı Ünlüler

Çin Takviminde Ejderha Yılı

Çin Takvimine göre her 12 yılda bir burçlar değişir, 2012 yılı itibariyle Tavşan yılı bitmiş Ejderha yılına geçilmiştir. İşte Ejderha yılında doğmuş olan bir kaç ünlü;

Orhan Pamuk (7 Haziran 1952)

Nişantaşı’nda kalabalık bir ailede büyüyüp yetişen Orhan Pamuk Robert Koleji’nde okudu. Yirmi iki yaşına kadar ileride ressam olacağını düşleyerek sürekli resim yaptı ancak üniversitede 3 yıl mimarlık okuduktan sonra mimar veya ressam olmak istemediğine karar verdi. Ardından gazetecilik okudu ve bu işi de yapmak istemediğine karar vererek evine kapanıp yazmaya başladı.

İlk kitabı Cevdet Bey ve Oğulları Orhan Kemal ve Milliyet roman ödülleri aldı. Daha sonra Sessiz Ev adlı romanı yayımladı ve kitabın Fransızca çevirisiyle 1991 Prix de la Découverte Européene ödülünü kazandı.

Beyaz Kale romanının İngilizce ve başka birçok dilde yayımlanmasıyla uluslararası üne kavuştu. Daha sonra karısıyla Amerika’ya yerleşti ve orada yazdığı Kara Kitap romanıyla Prix France Culture ödülünü kazanarak ününü yurt dışında genişletti.

New York’ta 3 yıl yaşadıktan sonra İstanbul’a dönen Orhan Pamuk  yazdığı diğer kitaplarla da önemli ödüller kazandı.

Jül Sezar (MÖ 100-54)

Bilgeliği ve yeteneğiyle, Sezar askeri ve politik ilişkilere dair Roma İmparatorluğu için iyi bir altyapı oluşturdu. Ordusunu barbarları fethetmek için Batı Avrupa’ya gönderdi ve Roma kültürünü Batı Avrupa’ya taşıdı.

Sezar aristokrat bir ailede dünyaya geldi ve çocukluğunda oldukça iyi ve geniş kapsamlı bir eğitim aldı. Çok akıllı ve zeki idi, katı bir eğitimle, edebiyat, dil eğitimi, matematik, astronomi ve at biniciliği alanlarında oldukça büyük başarılara imza attı.

Kitabı “Gallik Savaşları” detaylı olarak yazılmış  ve kaydedilmiş çok gözalıcı bir yapıttır. Bu sadece nadir bulunan edebi yapıtlardan biri değil aynı zamanda Sezar’ın Roma’nın  dört büyük tarihçilerinden biri ününü almasına sebep olan bir yapıttır. Tüm hayatı boyunca Sezar Roma’ya büyük katkılarda bulunmuştur. Sezar olmasaydı Roma’nın Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarına yayılmış büyük bir imparatorluk olamayacağı söylenir.

Immanuel Kant (1724-1804)

Immanuel Kant 17 yy.’da Almanya’nın en büyük filozofudur,  80 yaşında hayatını kaybetmiş ve tüm hayatını felsefeye adamıştır.

İlk zamanlarda, Kant düşünsel olarak filozof Leibniz’den etkilenmiştir. Bundan dolayı 57 yaşında yayımladığı “Saf Aklın Eleştirilmesi” adlı ilk kitabına kadar herhangi bir eser yayımlamamıştır. Sonradan on yıl boyunca “Pratik Aklın Eleştirisi” “Yargı Gücünün Eleştirisi” gibi birçok parlak eser yayımladı. “Yargı Gücünün Eleştiri”sinde Kant güzellik ile ahlakı karşılaştırdı ve daha fazla analiz ile detaylandırdı. Kant’a gore bir eylemin değeri, özünde iyi olan niyete bağlıdır, yani davranışın ahlaksal olarak eşsiz kıymeti, eğilimden dolayı değil, iradi bir iyilik yapıldığında ortaya çıkar.

Sigmund Freud (1856-1939)

Psikanaliz öğretisini geliştirmiş Avusturyalı nörolog olan Sigmund Freud, kişiliğin 5 farklı dönemden geçerek geliştiğini öne süren Psikoanalitik Kuram’ı kurmuştur. O insanın sırlarını ifşa etmiş, felsefe ve spekülatif teolojiden hoşlanmamıştır, hafızayı ve insanın öz doğasını analiz etmeye çalışmıştır. Normal bir insan ile şizofren bir insan arasındaki farkı keşfetmeye çalışmıştır. İnsanın bilinçaltı sırlarını keşfetmiş, rüyalar ile şizofreni tedavi etmek için psikanalitik bir yaklaşım oluşturmuştur.

Helen Keller (1880-1967)

Hellen Keller bebekken geçirdiği bir ateşli hastalık yüzünden sağır, kör ve dilsizdi ancak bu durum onun harika bir yazar, politikacı ve öğretim görevlisi olmasına engel olamadı.

1880 yılı 27 Haziran’da Amerika’da dünyaya geldi. 7 yaşındayken Graham Bell’in tanıştırdığı çok az görme yeteneğine sahip olan Anne Sullivan, Hellen Keller’a okumayı öğretti ve yılarca onun eğitmeni oldu. Anne Sullivan, Hellen Keller’in tüm engellerini aşması için elinden gelenin en iyisi yaptı ve Hellen Keller büyük engellerine rağmen karanlıktan çıkma çabalarıyla çok iyi bir yazar, politik eylemci ve bir eğitmen olmayı başardı. Hellen Keller’ın inanılmaz başarıları, zorlu hayatı olanlara meşale olup onları motive etmiştir.

Etiket: Çin Takviminde Ejderha Yılı,

Ejderha Yılında doğan bazı ünlüler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.