Çin Yeni Yılı 2014: At Yılı

At Yılında İyi Dileklerle! (Betty Peng/Epoch Times)
At Yılında İyi Dileklerle! (Betty Peng/Epoch Times)

Lily Choo, Epoch Times

2014 Çin Yeni Yılı, Çin burçlarında At Yılı’nın başlangıcı olan 31 Ocak Cuma günü kutlanıyor.

Geleneksel Çin ay takvimine göre, Çin ay yılının ilk günü Ocak sonu ile Şubat ortası arasındaki herhangi bir zamanına denk gelebilir. Bu, Çinlilerin en önemli festivaldir.

Çin ay takvimi, hem ay döngüsünü hem de güneşin pozisyonunu içinde barındırır. Efsaneye göre takvim, efsanevi Sarı İmparator’un Çin burçlarının ilk döngüsünü başlattığı zaman olan ve her 12 yılı temsil etmek üzere bir hayvan ismi verdiği M.Ö. 2600’e dayanır.

Bu 12 hayvan burçları fare, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, koyun, maymun, horoz, kopek ve domuzdur. 

Çin burçlarında 12 havyan sembolleri: fare, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, koyun, maymun, horoz, kopek ve domuzdur. (Zhiching Chen/Epoch Times)
Çin burçlarında 12 havyan sembolleri: fare, öküz, kaplan, tavşan, ejderha, yılan, at, koyun, maymun, horoz, kopek ve domuzdur. (Zhiching Chen/Epoch Times)

At burcu

Eğer 1918, 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002 veya 2014’te doğduysanız at burcunda doğmuşsunuz demektir.

At, Çinlilerin en popüler hayvanlarından biridir ve insanların yaşamlarıyla yakından ilişkilendirilmiştir. Atlar, araçların icadından önce insanlar için hızlı ve kullanışlı ulaşım olanağı sağlamışlardır.

Atların insanlara hizmet etmesinin bir yolu, insanları gidecekleri varış noktalarına bırakmalarıdır. Böylece, bir at sadece bir yolculuk sembolü değil, aynı zamanda bir sürat sembolüdür.

At, Çin burçlarındaki 12 hayvan arasında yedinci sıraya denk gelmektedir. At yılında doğmuş insanların çoğunlukla aktif ve enerjik oldukları söylenir. Çok zarif, özgür ruhlu, kibar ve çalışkanlardır.

En göz alıcı özellikleri kendilerine olan güvenleridir. Bu nedenle At Yılı, tıpkı bir atın hedefine en yüksek hızda dört nala koştuğu gibi, insanlar için hedeflerine ve hayallerine doğru güvenle ileriye doğru adım atma zamanıdır.

Burç Sembolünüz

çin-burçları  

Yeni Yıl gelenekleri

Aynı zamanda Bahar Festivali olarak adlandırılan Çin Yeni Yılı, en önemli geleneksel Çin festivalidir. Kutlamalar genellikle Çin ay takvimindeki ilk ayın ilk 15 günü, Yeni Yıl Günü’nden Fener Bayramı Festivali’ne kadar sürer.

Çin Yeni Yılı ile bağlantılı birçok gelenek ve görenek vardır. Aileler evlerini kötü kaderi silip süpürmesi ve iyi şansa yol açması amacıyla derinlemesine temizlerler. Camlar ve kapılar zarif kırmızı kağıt kesikleri ve şiirsel beyitlerle süslenir. Şiirdeki beyitler insanların Yeni Yıl neşe ve umutlarına uyumlu bir şekilde ifade edilir.

Havai fişekler, maytaplar, aslan dansı, ejderha dansı ve bilmecelerle birlikte fenerler Çin Yeni Yılı’nda gözlemlenen diğer gelenek ve görenekler arasındadır.

En önemlisi, birçok aile büyük bir aile toplantısı yaparak Yeni Yıl akşamı yemeğinde bir araya gelirler ve Çinliler Yeni Yıl kutlamalarının bir parçası olarak akrabalarını geri ziyaret ederler.

Yeni Yıl dilekleri

At Yılının gelişi farklılıkları uzlaştırmanın, kin beslemeyi bırakmanın ve içtenlikle herkese barış, sağlık ve mutluluk dilemenin zamanı olduğunu gösterir. İşte en popüler Yeni Yıl dilekleri:

Şanslı/Hayırlı At Yılları!

At geldiğinde anında başarılar!

Atın üzerinde yol al!

At Yılında barış ve sağlık!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.