El Kaide’nin Yeni Başkanını Aynı Kader mi Bekliyor

El Kaidenin Yeni Lideri El Zavahiri (Getty Images/AFP)

Eymen El Zavahiri, Usama Bin Ladin öldürüldükten sonra El Kaide örgütünün başına geçti.

Yeni lider belli olduktan sonra ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Mike Mullan, gazetecilere yaptığı açıklamasında El Kaide’nin hala bir tehdit oluşturduğu açıkladı.

Mullen,  Bin Ladin’de başarılı oldukları “yakala ve öldür” yöntemini El Zevahiri’de de uygulayacaklarını söyledi. “Örgüt hala bizi tehdit ediyor. Bin Ladin’i bulup öldürdüğümüz gibi şundan kesinlikle emin olabilirsiniz Zevahiri’yi de aynı akıbet bekliyor.” şeklinde konuştu.

Lider belli olduktan sonra El Kaide örgütü öldüreceği 40 kişinin listesini yayınladı. Amerikan medyasındaki haberlere göre, El Kaide, Amerika’da; politika, savunma, iş dünyası ve düşünce kuruluşlarında görev yapan yaklaşık 40 kişiyi öldüreceğini duyurdu.

‘Nur’, ‘Hoca’ ve ‘Usta’ lakaplarıyla tanınan ve örgütün ideoloğu ile 11 Eylül saldırılarının arkasındaki beyin olarak nitelenen Zevahiri’yle ilgili duyurunun ardundan internette yayınlanan ilk yazılı açıklamada şöyle dendi: “El Kaide, İslam topraklarına saldıran başta Amerika ile onun yamağı İsrail olmak üzere dinden dönmüşlere karşı cihadı sürdürecektir. Biz mücahitler, İslam ümmetini, İslam topraklarından bütün işgalci orduları atana ve şeriatı kurana kadar bütün kapasitemizle, bütün imkanlarla mücadeleye davet ediyoruz.”

 

Yoruma kapalı.