Engizisyon Kararı

Fransa Senatosu Kararını Verdi, Ermeni Soykırımını Reddedenler Hapse Atılacak

Fransız Senatosu 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni soykırımı iddialarının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yasa teklifini kabul etti. Buna göre artık Fransa’da Ermeni soykırımını inkar etmek suç sayılacak. Ermeni soykırımını inkar edenler 1 yıl hapis ve 45 bin euro para cezasıyla cezalandırılacak.

69 senatörün katıldığı oturumda senatörler kendi yasalarına göre, gelmeyen senatörlerin yerine de oy kullandı. Tasarı,  vekaleten kullanılan 86’ya karşılık 127 oyla kabul edildi.

Ulusal Meclisten geçen yasa, Genel Kurulda herhangi bir değişikliğe  uğramadan geçerse, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin onayına sunulacak.  Sarkozy’nin yasayı 15 gün içinde onaylaması gerekiyor. Sarkozy’nin yasayı onaylaması halinde uygulama genelgesi resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girecek.

Yasa teklifine tepki gösteren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Sarkozy bir daha seçilirse Fransa’ya gitmeyebilirim”, görüştükleri konu, Fransa’nın özgürlükleri konusunda bugüne kadar iddialı oldukları başlıkları inkarı haline gelmektedir. Bu, düşünce özgürlüğüne tamamen ters bir tartışmadır. Sadece Mayıs ayında yapılacak seçime yönelik bir yatırımdır. Yapılan, insan haklarına aykırıdır. İnsan hakları evrensel beyannamesine aykırıdır. Uluslararası ilişkiler açısından Fransa-Türkiye ilişkilerine aykırıdır” dedi.

Anahtar Sözcükler; Ermeni soykırımı, soykırım yasa tasarısı, ermeni yasa tasarısı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.