Erdoğan Ban Ki-Mun’la Görüştü

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun’la görüştü.

New York’taki temaslarına bugün başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkevi ziyaretinden hemen sonra BM Genel Sekreteri Ban ile görüşmek üzere BM Genel Merkezi’ne yürüyerek geçti. Görüşme, başından kısa bir süre görüntü alınmasına izin verilmesinin ardından basına kapalı olarak devam etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler’de Genel Sekreter Ban Ki-Mun ile yaptığı görüşmede terörle mücadele, Suriyeli mülteciler, uçuşa yasak bölge, Kıbrıs meselesi, Gazze, Ukrayna, Somali’ye insani yardım, medeniyetler ittifakı iklim değişikliği, Ebola salgını gibi konularının ele alındığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre BM Genel Sekreteri Ban, Musul’da alıkonulmuş olan Türk vatandaşlarının salimen kurtarılmalarından dolayı Türkiye’ye tebriklerini iletirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da MİT’in bu süreçte başarılı bir performans sergileyerek netice almayı başardığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’u BM’nin bir bölgesel merkezi haline getirmeyi hedeflediklerine değinerek, bu konuda verilen destekten dolayı Ban’a teşekkür ettiği belirtildi.

Erdoğan’ın Türkiye olarak, 2015-2016 dönemi BM Güvenlik Konseyi üyeliğine yönelik çalışmaları sürdürdüklerine, Medeniyetler İttifakı Girişimi’ndeki öncü rolü sürdürme konusunda kararlı olduklarına dikkati çektiği kaydedildi. Erdoğan’ın, terörle mücadele konusunda ise, Irak ve Suriye’nin tek bir eylem alanı olarak değerlendirilmesi gerektiğine işaretle, terör odaklarının beslendiği zemini kurutacak adımlar atılmasının önem taşıdığını vurguladığı öğrenildi. Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar için yaptığı harcamanın 3,5 milyar dolara ulaştığını hatırlatan Erdoğan, bu trajediye son verme açısından Uçuşa Yasak Bölge oluşturulması gerektiğini de vurguladı.

Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Ban Ki-Mun Rum kesiminin lideri Anastasiades ile yaptığı görüşmeye dair bilgi verdiği, buna karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da sürece ivme kazandırılması gerektiğine vurgu yaptığı kaydedildi.

Kaynak: İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.