Erdoğan: “Çözüm Süreci Devam Edecek”

Fotoğraf İHA
Fotoğraf İHA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çözüm sürecinin devam edeceğini belirterek “Bizimle bu süreçte yol yürümek istemeyenlerle, şiddet çağrısı yapanlarla, terör örgütünden talimat alanlarla, bizim hiçbir işimiz olmaz. Kaybeden biz olmayız, millet olmaz, ülke olmaz, kaybedenler onlar olur. Bu süreç birilerini tatmin etme süreci değildir, birilerine boyun eğme süreci değildir. Bugüne kadar taviz vermeden, bu süreci devam ettik. Bundan sonra da aynı şekilde sürdürürüz, kimsenin endişesi olmasın. Bizimle, anayasal çerçevede yürümek isteyenlerle biz bu yolda yürürüz. Terörle yürümek isteyenlere ise ‘uğurlar olsun’ deriz” dedi.

10 Ağustos’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 75 oy oranı ile Rize ve Bayburt’un ardından Türkiye’de kendisine en fazla oy veren il olan Gümüşhane’ye teşekkür ziyaretinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zafer Meydanı’nda düzenlenen ve yaklaşık 200 milyon TL’ye mal olan 26 eserin toplu açılış törenine katıldı. Burada Gümüşhanelilere seslenen Erdoğan, “Ahde vefanıza, itimadınıza sonsuz teşekkür ediyorum. 10 Ağustos gecesi ilk 3’e kimin gireceğini merak ediyordum. Birinci Rize, ikinci Bayburt ve az bir farkla Gümüşhane 3. şahsıma en yüksek desteği veren iller oldu. Buradan bütün Gümüşhane’ye teşekkür ediyorum. Buradan Gümüşhane’nin bir beldesine de özellikle selam göndermek ve teşekkür etmek istiyorum. Gümüşhane’nin Kelkit ilçesi Gümüşgöze beldesi Türkiye genelinde şahsıma en yüksek destek veren belde oldu. Oy oranı yüzde 97. Gümüşgöze beldesine de özellikle teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum” diye konuştu.

“ALÇAK VE HAİNCE EYLEMLERİN ARKASINDA BENİM SAMİMİ KÜRT KARDEŞLERİM YOK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kobani’yi bahane ederek ortalığı yakıp yıkanlara Kürt vatandaşların asla pirim vermeyeceklerini ifade ederek “Alçak ve haince eylemlerin arkasında benim samimi Kürt kardeşlerim yok. Sakallı insanlara, başörtülü kadınlara, Kuran Kursları’na saldıran bu alçaklara benim Kürt kardeşim asla prim vermez. Bundan sonra da Selahaddin Eyyübi’nin torunları bunlara asla müsamaha göstermeyecektir. İnşallah milletçe bu hain tuzağı bozacağımıza ben yürekten inanıyorum. Sevinen Türkiye düşmanları olmayacak” dedi.

Türkiye’nin son 12 yıllık dönemde büyüme, kalkınma ve demokratikleşme yolunda çok önemli mesafeler aldığını ifade eden Erdoğan “Sağlanan istikrar ve güven ortamı sayesinde Türkiye her alanda çok hızlı büyüme kaydetti. Ekonomi yıllık yüzde 5 oranında büyüme kaydetti. Siyasetin üzerindeki vesayetler kalktı. Milli irade yani sizin iradeniz güç kazandı. Dış politikada aktif, iddia sahibi, güç ve kararlılık sahibi bir hale geldi. Türkiye’yi yavaşlatan her ne varsa el birliğiyle onları devre dışı, saf dışı bıraktık. Yasaklara, yolsuzluğa son verdik. Gereksiz tartışma ve gerilimlere son verdik. İşte bu sayede Türkiye’yi bölgenin örnek bir ülkesi parlayan bir yıldızı haline getirdik. Bu 12 yıllık sürecin bir kazananları var, bir de kaybedenleri var. Millet kazandı. Ülke kazandı. Devletimiz ve milletimiz güç kazandı, bayrağımız, pasaportumuz daha fazla itibar kazandı. Esnaf, çifti memurumuz sanayicimiz kazandı. Kim kaybetti? Yüksek faizden rant sağlayan mutlu bir azınlık kazandığından kaybetti. Terör ve karanlıktan rant devşirmeye çalışan lobiler kaybetti. Türkiye’yi içine kapatmak isteyenler kaybetti. İşte bu aralar bu kaybedenler alçakla sinsice saldırılar yapıyorlar” diye konuştu.

“KAYBEDENLERİN HEPSİ BİR ARAYA GELDİ”

“12 yılda millet kazandı, bunlar kaybetti. Ülke kazandı. Bu çıkar çevreleri ve hainler kaybetti” diyen Erdoğan “İşte şimdi bu kaybedenler hepsi bir araya geldi. Yeni bir operasyon ve ameliyat yapmaya başladı. Kobani sadece bahane. Asıl amaç asıl gaye, asıl niyet çok başka. Bu eylemlerin arkasında kimin olduğuna, kimin bu eylemlere sempatiyle yaklaştığına, kimin övdüğüne bakın. Gerçeği göreceksiniz. Arkasında PKK ve onun gölgesindeki siyasi parti, ana muhalefet partisi ve o malum medya ve o malum kalemler var. İnternet ve sosyal medyada operasyon yapanlar var. Amaç Türkiye’nin şu birliğini bozmak. Ama bizim bu birliğimizi bozamayacaklar. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız hep birlikte Türkiye olacağız” şeklinde konuştu.
“Çözüm süreci şımarıklığa müsamaha göstermek, şiddete, vandallığa müsamaha göstermek değildir” diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“77 milyonun kardeşliğini güçlendirmek için getirdik. En kararlı şekilde bu süreç devam edecek. Bizimle bu süreçte yol yürümek istemeyenlerle, şiddet çağrısı yapanlarla, terör örgütünden talimat alanlarla bizim hiçbir işimiz olmaz. Kaybeden biz olmayız, millet olmaz, ülke olmaz, kaybedenler onlar olur. Bu süreç birilerini tatmin etme süreci değildir, birilerinin şımarıklığına boyun eğme süreci hiç değildir. Bugüne kadar taviz vermeden, bu süreci devam ettik. Bundan sonra da aynı şekilde sürdürürüz, hiç endişeniz olmasın. Bizimle anayasal çerçevede yürümek isteyenlerle biz bu yolda yürürüz, terörle yürümek isteyenlere ise uğurlar olsun deriz. “

BİRLİK BERABERLİK ÇAĞRISINI YİNELEDİ

Bir haftada 40’a yakın vatandaşımızın hayatını kaybettiğini belirten Erdoğan “Bunların katili kim ? Sokağa çağrı yapan malum muhalefet partisi ve partisinin başlarıdır, twitler atan ana muhalefet partisidir. ‘Tavşana kaç, tazıya tut’ diyorlar. Ana muhalefet partisi ve malum parti çıkıyor Türkiye IŞİD terör örgütüne destek veriyor diye açıklama yapıyor. Bunlara vazife verilmiş siz buradan biz buradan bunlara çamur atacaksınız denmiş. Gümüşhane’den tüm dünyaya ve Türkiye’ye sesleniyorum. Gün birlik ve sağduyulu itidalli davranma günüdür. Bütün siyasi partilerimizden, sivil toplum örgütlerimizden vatandaşlarımızdan tahriklere karşı son derece dikkatli olmalarını istiyorum. Devletimiz bütün bu olayları bastıracak güçtedir. Huzuru bozmak isteyenlere karşı ne yapılması gerekiyorsa yapılacaktır. Milletimiz bu vandalların kurdukları öfke tuzağına düşmeyecektir. Milletimizin masum ile suçluyu birbirinden ayıracağına inanıyorum. Bu olaylar nedeniyle tuzağa düşen, Türk’ün Kürt’e, Kürt’ün Türk’e düşman olmasına asla fırsat tanımayacağız. Bu alçak ve haince eylemlerin arkasında benim samimi Kürt kardeşlerim yok. Sakallı insanlara, başörtülü kadınlara, Kuran Kursları’na saldıran bu alçaklara benim Kürt kardeşim asla prim vermez. Bundan sonra da Selahaddin Eyyübi’nin torunları bunlara asla müsamaha göstermeyecektir. İnşallah milletçe bu hain tuzağı bozacağımıza ben yürekten inanıyorum. Sevinen Türkiye düşmanları olmayacak” dedi.

“ZİGANA TÜNELİ PROJESİ TAMAM”

Fırsat olursa Gümüşhane’ye yine geleceğini kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

“Zigana Tüneli’nin çift tüpten oluşan 12 km’lik projesi tamamlandı. 10 Kasım’a ihale tarihi alındı. İnşallah iş makineleri bir an önce çalışacak. Zigana, doğu Karadeniz limanlarını Anadolu’ya ve İran’a bağlayan bir arter. Biz yapacağımız tünelle 1750 rakımları 1250 rakıma indireceğiz. Bu güzergah ticaret ve lojistiğin ana merkezi olacak. Türkiye’nin en büyük tünellerinden Zigana gibi böyle bir tüneli Zigana Dağı’na yapmış olacağız. Pekün Dağı Geçidi tüneli de süratle devam ediyor. Bütün altyapı çalışmalarını tamamlayıp somut adımları atacağız. Bütün bu büyük projelerin takipçisi olacağım. Bunlar bittiğinde inşallah açılışlarını beraber yapacağız.”

Erdoğan, konuşmasının ardından beraberindeki bakanlarla birlikte yaklaşık 200 milyon TL’ye mal olan 26 eserin toplu açılışını gerçekleştirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.