Erdoğan’dan Vatandaşa Çağrı

erdogan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son günlerde dövizde yaşanan artış ile Türkiye’de dedikodusu yapılan ekonomik krizin de teğet geçeceğini belirterek, vatandaşlardan yastık altındaki dövizlerini altına yada Türk lirasına dönüştürmesini istedi.

Ankara’da şehir içinde faaliyet gösteren ikinci el oto galerilerinin taşınması için Akyurt’ta kurulan ve Büyükşehir Belediyesi’nin de altyapı, asfalt ve kaldırım çalışmalarıyla destek verdiği OTONOMİ’nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dövizde yaşanan artış nedeniyle vatandaşların yastık altındaki dövizini bozdurarak altına ya da Türk lirasına yatırım yapmalarını istedi. Erdoğan, yüksek faizin finans sektörünü ihya ettiğini belirterek, yüksek faizi düşürmekten başka bir çarenin olmadığını söyledi.

Otomobil satışında her yıl rekor kırıyoruz
Otomobilin insanoğlunun enerji kaynağı olarak buharı keşfetmesi ile geliştirilen ve hızla çeşitlendirilen bir araç olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 200 yıldır artan bir şekilde insan hayatına giren otomobilin önceleri lüks tüketim ürünü iken zamanla her düzeyden insanın ulaşabileceği bir ihtiyaç haline dönüştüğünü kaydetti. Otomobil sayısı arttıkça buna bağlı sorunların da büyümeye başladığının altını çizen Erdoğan “Trafik kazalarından otoparklara, çevre ve güvenliğe kadar pek çok sorunla mücadele ediliyor. Her nimetin bir külfeti olduğu gerçeği ile mücadeleyi yürüteceğiz. Türkiye’de 11 milyondan fazlası otomobil olmak üzere 21 milyona yakın motorlu kara taşıtı bulunuyor. Hala trafikte olan otomobillerin dörtte biri 20 yaşın üzerindedir. Artık onlar hurdaya gitmeye namzettir. Otomobil rezervimiz hızla yenileniyor. Yeni otomobil satışında her yıl rekor kırıyoruz. Günü birlik otomobil satışları için de burada açık otomobil satış alanı hazırlanması önemli bir adım olacaktır. Özellikle bu eser eşine az rastlanan yatırımlardan birisi. OTONOMİ bunun ispatıdır. Ülkemizde artık bunlar gelişmeye başladı. Otomobil kullanmanın bir cazibesinin olmasının da bir ispatı olacak. Bunlardan birincisi vatandaşlarımızın gelir düzeylerinin artıyor olması. Artık Türkiye birey olarak zenginleşiyor” dedi.

14 sene önce havalimanı var mıydı? Bir ucube vardı burada
“Bugünkü Türkiye 14 yıl önceki Türkiye’de 3 kat daha zengindir” açıklamasında bulunan Erdoğan herhangi bir vatandaşın otomobil alma imkanının geçmişe göre 3 kat daha fazla olduğunun altını çizdi. Erdoğan “Otomobili kullanmakta kolaylaştı. Göreve geldiğimizde Türkiye’de 6 bin kilometre bölünmüş yol vardı, biz bunun üzerine 18 bin kilometre bölünmüş yol ilave ettik. Şuanda 24 bin kilometre bölünmüş yolumuz var. Bu şehirlerarası yolculuğun hızını, güvenliğini artırdı. Şehirlerimizin içinde de Ankara örneğinde olduğu gibi… 14 sene önce havalimanı var mıydı? Bir ucube vardı burada. Sonra bu modern havaalanı inşa edildi, tek gidiş tek geliş, bazı yerlerde sadece tekleşen bir Ankara girişi vardı. Türkiye’nin başkentine mi giriyorsun yoksa farklı bir yere mi giriyorsun, böyle anlaşılıyordu. Ama şimdi bir başkente geldiğini anlıyorsun. Hamdolsun bunu milletçe beraber yaptık. Siz bize güvendiniz, inandınız, bizde size güvendik, inandık ve size laik olmaya çalıştık. Ankara bunu yakaladı, İstanbul bunu yakaladı. Bütün büyükşehirlerimize bakın. Neden 30 tane büyükşehir yaptık? Bunun için. Git Gaziantep’e, Samsun’a, Trabzon’a, İzmir’e, Denizli’ye, Manisa’ya, Kayseri’ye, Konya’ya böyle. Bu bir aşk işidir. Derdiniz varsa bunu yaparsınız, aşkınız varsa bunu yaparsınız. Eğer dert yoksa bunu yapamazsınız” diye konuştu.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.