Erdöl: Sigaraya Ulaşmak Çok Kolay

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl, sigara ile mücadele etmenin önündeki en büyük engellerin başında, bu maddeye ulaşmanın çok kolay olmasının geldiğini söyledi. Erdöl, bu yasağa direnen işletmelerin bulunması ve bazı idarecilerin bu yasağa uymamasının da önemli sorunlardan biri olduğuna dikkat çekti.

TBMM’de konuya ilişkin açıklamada bulunan Erdöl, son yıllarda sigara kullanımına karşı büyük bir mücadelenin verildiğini ve bu alanda çok büyük bir ilerleme sağlandığını kaydetti. ‘Dumansız hava sahası projesi’ ile binlerce insanın sigarayı bıraktığını ifade eden Erdöl, “Bu vesile ile pasif içicilikten insanlarımızı kurtarmış bulunmaktayız. Bu konuda Türk halkının da bize verdiği destek takdire şayandır. Ayrıca, bu konudaki çalışmalarımız pek çok ülkeye de örnek olmuştur. Bu ülkeler ülkemize gelerek dumansız hava sahası projesi ve bu projenin uygulanması ile ilgili bilgiler alması da ülkemiz adına gurur verici bir olaydır.” dedi.

Erdöl, sigaranın çok sayıda zararı bulunduğunu, daha yeni kötülüklerinin de ortaya çıktığını hatırlattı. Başkan Erdöl, genellikle özenti ile başlayan ancak daha sonra bağımlılık yapan sigaradan kaynaklı hastalıklardan önümüzdeki yıllarda da milyonlarca insanın hayatını kaybedeceğine dikkat çekti. Erdöl, “Sigaranın gerek ülke, gerek birey ekonomisine zararlarından tutun da iş gücü kayıpları oluşturması, sakat bireyler bırakması ile de ülkemize ve insanlığa zararı ölçülemeyecek kadar çoktur.” diye konuştu.

Erdöl, sigara kullanımına yönelik çalışmaların önündeki engelleri ise şöyle anlattı: “Ülkemizde ve dünyada halen sigaraya ulaşımın çok kolay olması, halen en büyük sorundur. Bu yasağa direnen işletmelerin bulunması ve az sayıda idareci konumundaki kişilerin bu yasağa uymaması da önümüzdeki önemli sorunlardan biri olarak durmaktadır. TBMM Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanlığı olarak, bu sorunların çözümü noktasında çalışmalarımız devam edecektir.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.