Esad, Irak Meclis Başkanı El Nuceyfi’yi Kabul Etti

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad Irak Meclis Başkanı Usame Abdülaziz El Nuceyfi başkanlığındaki parlamento heyeti kabul etti. Yapılan görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik, kültürel ve politik işbirliğinin yanı sıra bölgesel gelişmeler değerlendirildi.

Suriye ve Irak arasındaki ilişkilerin genel çerçevede ele alındığı görüşmede tüm alanlarda stratejik oraklık kurma imkanları değerlendirildi. Esad görüşmede Irak’taki son dönemdeki olumlu siyasi gelişmelerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu olumlu gelişmelerin Irak’a Arap dünyasındaki merkezi rolünü kazanmasına katkı sağlayacağını söyledi.

Suriye ve Irak arasındaki halklar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde parlamenterlerin misyonlarına vurgu yapan Esad, parlamentolar arasındaki ilişkilerin iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerinin güvencesi olduğunu vurguladı. Son dönemde Arap dünyasında ve bölgedeki gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Suriye ve Irak arasındaki yakınlaşmanın ve ekonomik entegrasyonun tehditlere karşı koruma teşkil ettiği belirtildi.

Irak Parlamentosu Başkanı El Nuceyfi is, tarih boyunca Irak halkını destek ve yardımlarının yanı sıra, Irak’ın birliği, bütünlüğü ve istikrarını koruma konusunda Suriye’ye takdirlerini sunduğunu söyledi.

Görüşmeye Suriye Halk Meclisi Başkanı Mahmut El Ebraş ile Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban katıldı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.