Esad’ın En Güvendiği Komutan, Esad Sonrası Şekillenecek Suriye İçin Ankara’da

 

Manaf Tlas – Hürriyet Gazetesi

Beşar Esad’ın çocukluk arkadaşı ve  Suriye Muhafızlarının eski komutanı olan  Manaf  Tlas  bugün gizlice  Suudi Arabistan’dan Ankara’ya geldiği öğrenildi.

Suriye’nin en köklü Sünni ailelerinden birinin oğlu olan 48 yaşındaki tümgeneral Manaf Tlas, Beşar Esad’ı çocukluğundan beri tanıyor. Beşar Esad ile Manaf Tlas arasında karşılıklı güvene dayanan ilişkileri Tlas’ın Suriye Cumhuriyet Muhafızları Komutanlığı’na kadar yükselmesini sağladı. Esad, alacağı kararlardan öncesi  Manaf Tlas’a danışıyordu.

Tlas, Beşar Esad’ı Suriye’de reform sürecinin başlatılması için bir şans olarak görüyordu, ancak Beşar Esad rejiminin halka yönelik askeri operasyonlarına bir süre sonra isyan etti. Temmuz başında 23 askerle Türkiye’ye kaçtı. Türkiye üzerinden ailesinin bulunduğu Paris’e giden daha sonra da Suudi Arabistan’a geçen Tlas’ın tekrar Ankara’ya geldiği öğrenildi.

Manaf  Tlas, Suriye muhaliflerinin Suriye Ulusal Konseyi çatısı altında birleşmesini, Suriye’de devletin değil rejimin yıkılması gerektiğini savunuyor. Suriye’nin geleceği için devlet geleneğinin devam etmesi gerektiğini savunan  Tlas, Esad sonrası  geçici dönemin devlet başkanı olabilecek isimlerden biri. Manaf Tlas’ın ailesinin bir kesim  Suriye’de muhalefette, bir kesim  ise Esad’ın rejimini destekliyor.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu Bu akşam Dışişleri Konutu’nda Manaf Tlas’a iftar yemeği verdi. Yemekte MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Dışişleri’nin Ortadoğu’dan sorumlu müsteşar yardımcısı Büyükelçi Halit Çevik’te katıldı. Ankara’da Kırlangıç Sokak’taki Dışişleri Konutu’nun etrafında sıkı güvenlik önlemleri alındığı gözlemlendi.

Kaynak: Vatan Gazetesi


 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.