Esad’ın İran’da Olduğu İddiası

Beşşar Esad ve ailesinin İran'da olduğu iddiası  (LOUAI BESHARA/AFP/Getty Images)
Beşşar Esad ve ailesinin İran’da olduğu iddiası (LOUAI BESHARA/AFP/Getty Images)

Bazı medya kaynaklarına göre Esad ve ailesinin İran’ın başkenti Tahran’a gittiği iddia edildi. Lübnan’daki El-Nahar gazetesine göre Beşşar Esad ve ailesinden birçok üyeyi taşıyan uçağın Salı gecesi Humeyni havalimanına indiğini belirtildi. Sebebinin ise muhtemel bir ABD saldırısı konusunda İranlı yetkililerle konuşmak olduğu söylendi.

Gazetede, Esad’a Suriye’den üst düzey yetkililerin de eşlik ettiği ve Suriye’ye gerçekleşme olasılığı bulunan bir ABD operasyonuna karşı görüşmeler yapılacağını ifade edildi.

Diğer bir iddia ise Suriye’li üst düzey bir yetkilinin söylemi olan, ABD veya müttefiklerinin saldırması durumunda, buna karşılık Suriye’nin Tel Aviv’i vuracağı yönünde oldu. Gazetede “Eğer Suriye saldırıya uğrarsa, İsrail ateş altında kalır” sözleri yer aldı.

İran Dış İşleri Bakanlığı: “Bu iddia saçmalıktır”

Tüm bunlara rağmen İran Dış İşleri tarafından bu iddiaların doğru olmadığı ifade edildi. İran Dış işleri Bakanlığı sözcüsü Seyit Abbas Arakçı, iddiayı “saçmalık” olarak değerlendirdi.

Kimyasal Saldırı Esad’ın İşi

BBC’ye göre, Obama ve İngiltere Başbakanı Cameron’ın son yaptığı telefon konuşması sonrası yapılan açıklamalarda kimyasal silah saldırısından Esad rejiminin sorumlu olduğu konusunda hiç bir kuşkularının bulunmadığı vurgulandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.