Eternal Spring – Çin’in Hack’lenmiş Devlet Televizyonu

2002 yılında Changchun’daki bir grup Falun Gong uygulayıcısı, devlet propagandasına karşı bir eylem gerçekleştirdi. Çin devlet televizyon kanalı CCTV’nin sinyalini hack’ledi. Bu şekilde Çin halkına Falun Gong zulmünü ve gerçekleri duyurdu. Şimdi bu bilinmeyen kahramanlık hikâyesini anlatan bir film gösteriliyor.

“Eternal Spring” (Ebedi bahar) filminden bir sahne. (Fotoğraf: Lofty Sky Pictures’ın izniyle)

Bay White, Güney Kore’de sürgünde yaşayan bir Çinlidir. “Changchun halkına gerçeği anlattık ve böylece ÇKP’nin yalanlarını deşifre ederek gerçeğin gün yüzüne çıkmasını sağladık.” White, hackleme operasyonundaki en önemli hedeflerini bu şekilde vurguluyor. 5 Mart 2002 akşamı Çin Devlet Televizyonu yayını, bir hacker grubu tarafından kesildi. Grup 18 Falun Gong uygulayıcısından oluşuyordu ve White da onlardan birisiydi. Bu olaydan sonraki günlerde, Çin’de binlerce Falun Gong uygulayıcısı toplu olarak tutuklandı.

Changchun’daki Gerçekleri Anlatan “Eternal Spring” (Ebedi Bahar)

Bu açıklamalar, çok ödüllü “Eternal Spring – Çin’in Hacklenmiş Devlet Televizyonu“ adlı animasyon belgeselinde dile getiriliyor. Filmin yönetmenliğini, Kanadalı Jason Loftus yaptı. Film bu yıl ‘En İyi Uluslararası Uzun Metrajlı Film’ kategorisinde Kanada’nın Oscar adayı seçildi. Ayrıca bu film dünyanın dört bir yanında ve birçok TV kanalında yayınlanmıştır.

Filmdeki olaylar Kuzey Çin’de bulunan Jilin Eyaletinin başkenti Changchun’da geçiyor. Adını ise aynı şehirden alıyor: “Eternal Spring”, Türkçesi “Ebedi Bahar” veya Çincede “Chángchūn”. Filmde birçok Falun Gong uygulayıcısı ile birlikte Çin’den kaçan Daxiong’un da hikâyesini de anlatılıyor. Daxiong “Justice League” ve “Star Wars” gibi eserlere imza atmış bir çizgi roman sanatçısıdır. Başka görgü tanıkları ve eski arkadaşlarıyla tekrar bir araya geliyor ve filme birçok çizim sağlıyor.

“Eternal Spring, güncel görüntülerin, yürek parçalayıcı tanıklıkların ve Daxiong’un 3 boyutlu animasyonlarının harmanlanmasıyla ortaya çıkmış başarılı bir filmdir. Çin rejimine karşı yapılan, eşi benzeri görülmemiş eylem, 20 yıl sonra bile, hala etkilerini sürdürmektedir.”

Zulüm ve Kahramanca Direniş Hakkında

“Eternal Spring” izleyiciye “zulüm ve baskının hikâyesini” anlatıyor. Aynı zamanda “direnişi ve ne pahasına olursa olsun, siyasi ve manevi inançları savunma kararlılığını” gözler önüne seriyor.

20 yıl önce, sekiz kanalda 45 dakikalık yayın süresi için ödenen bedel oldukça yüksekti. “Bay White” ve Daxiong kaçmayı başardı. Ancak birçok Falun Gong uygulayıcısı bu kadar şanslı değildi. Yıllarca hapis ve işkenceye maruz kaldı. Hatta bazıları zulümden sağ çıkmayı başaramadı.

“Ebedi Bahar – Çin’in hacklenmiş devlet televizyonu” belgeselinden bir sahne. Film Falun Gong uygulayıcılarının devletin yalan propagandasına karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. (Fotoğraf: YouTube/ARTEde)

YouTube’da Arte.de kanalında yayınlanan filmin yorum kısmında izleyiciler hayranlık ve şükranlarını dile getirdiler.

“Güç ve cesarete sahip harika insanlar, bu değerli film için çok teşekkür ederiz. Bu zalimlikler asla unutulmamalı!”

“Görsel açıdan inanılmaz derecede güçlü ve aynı zamanda bilgilendirici bir çalışma! Saygıyı hak ediyor.”

“Gerçekten çok güçlü bir belgesel… bu insanların cesareti takdire şayan…”

Falun Gong: 1999’dan Beri Rejim Tarafından Zulüm Görüyor

20 Temmuz 1999’da Çin Komünist Partisi ÇKP’nin o zamanki lideri Jiang Zemin, Falun Gong meditasyon uygulamasına yönelik acımasız zulmün emrini vermişti. Bundan yaklaşık üç yıl sonra 18 kişilik Falun Gong Grubu, Changchun devlet televizyonunu hacklemişti.

Eski çağlara dayanan bu ruhsal ve fiziksel gelişim yolunun uygulayıcıları, o günden beri zulüm görüyor. Çin rejimi tarafından baskı altındalar. Çünkü onlar ‘Doğruluk, Merhamet ve Hoşgörü’ evrensel değerlerine göre yaşıyorlar. Gündelik hayatlarında beş takımdan oluşan meditasyon egzersizleri yapıyorlar. ÇKP kuruluşundan itibaren bugüne kadar 80 milyon Çinlinin ölümüne sebep olmuştur. Tarihinde bugüne kadar şiddet, kan ve gözyaşından beslenmiştir. ÇKP bu özelikleri ile Falun Gong ile bir tezat oluşturuyor. Bunun için Falun Gong’a düşman olmuştur.

Yazan: Steffen Munter, The Epoch Times Almanya
Çeviren: Evren Durmaz, The Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.