Fas’ta Ayaklanma Korkusu Reforma Götürdü

Fas Kralı VI. Muhammed (Getty Images/Chris Jackson)

1999’dan beri ülkenin başında olan, Fas Kralı 6. Muhammed ülkesinde demokrasi sağlamak için anayasa değişikliğine gitti.

Yaptığı reform ile birlikte birçok yetkiyi başbakan ve parlamentoya devreden Fas Kralı, ülkesinde Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da meydana gelen halk ayaklanmalarının yaşanmaması için mart ayında verdiği sözü tuttu ve Anayasada reforma gitti.

Fas Kralı hem siyasi hem de dini tüm neredeyse tüm yetkileri elinde bulunduruyordu.

Ülkede anayasada yapılan değişiklikleri televizyonda halka duyuran Fas Kralı, gelecekte hükümet başkanının “parlamento seçimlerinde birinci olmuş partiden seçilmesi” gerektiğini söyledi.

Hükümetinde doğrudan seçim hakkıyla gelmesi gerektiğini söyledi. Yine değişikliklere göre Başbakan, Kral katılmayacağı haftalık hükümet konseyi toplantılarda genel devlet politikasını tartışabilecek. Şu anki anayasaya göre sadece Kral’ın başkanlığındaki kabine devlet politikalarında değişiklik yapabiliyor.

Kral Muhammed, anayasa değişikliği ile demokratik kurumların güçlendirildiğini insan haklarının ve ifade özgürlüğünün garanti altına alındığını söyledi.

 

Yoruma kapalı.