Fatih Hilmioğlu Tahliye Edildi

HilmioğluErgenekon Davası’ndan dolayı 23 yıl hapis cezasına çarptırılan İnönü Üniversitesi eski rektörü Fatih Hilmioğlu, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından hazırlanan sağlık raporu doğrultusunda, Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla tedbiren tahliye edildi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından hazırlanan 9 kişilik sağlık raporunda “Hastanın sağlığı açısından, cezaevi koşulları yerine fiziksel, psikososyal şartların daha sağlıklı olduğu ve her türlü tıbbi imkâna kolayca ulaşabileceği bir ortamda izlenmesinin uygun olacağı kanaati hasıl olmuştur” denildi. Bu raporu dikkate alan Anayasa Mahkemesi, Hilmioğlu hakkında tedbiren tahliye kararı verdi. Anayasa Mahkemesinin bu raporu diğer tutuklu sanıklar için örnek niteliği taşıyacak.

Tutukluluğu sırasında oğlunun cenazesine de katılmış olan Hilmioğlu, cezaevi çıkışında gazetecilere yapmış olduğu açıklamada “Ergenekon isimli bu davada 5 yıldır tutukluyum. Bugün tahliyem Anayasa Mahkemesi tarafından yapıldı. Bu tahliyeme karar veren Anayasa Mahkemesi’nin Sayın Başkanına ve üyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

Hilmioğlu ayrıca içeride durumu kendisinden daha ağır olan hükümlülerin bulunduğunu ve onların da durumlarının biran önce açıklığa kavuşturulması gerektiğini söyledi. Ayrıca Ergenekon Davası’nın bir tertip olduğunu yineleyen Hilmioğlu, davanın ilk başkanının bile davanın iddianamaesini bugün olsa kabul etmeyeceğini bildirdiğini ifade etti.

Tahliyesi hakkında soru soran gazetecilere ilse Hilmioğlu şunları söyledi: “Hiç iyi bir şey hissedemedim, sevinemedim çünkü içerideki bütün insanlar suçsuz, ben size söyleyeyim. Sadece bu Danıştay failleri ve Cumhuriyet Gazetesi’ne bomba atanlar hariç, onun dışında burada yargılanan bütün insanlar suçsuz. Bunu bütün içtenliğimle size söylüyorum.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.