Fazıl Say’dan Dünya Prömiyeri

Fazıl Say, 40. İstanbul Muzik Festivali kapsamında "Mezopotamya" eseri ile Dünya Prömiyeri'nde.

Fazıl Say Müzik Festivalinde Hayranlarını Büyüledi

İKSV tarafından düzenlenen 40. İstanbul Müzik Festivalin’de Fazıl Say, 2. senfonisi “Mezopotamya”yı Dünya Prömiyeri ile 23 Haziran’da Haliç Kongre Merkezi’nde dinleyicilerine sundu.

Fazıl Say’ın “Başyapıtım” olarak adlandırığı eseri, insanların ölmesi ve öldürülmesine karşı bir barış çağrısı olma niteliğini taşıyor. Say, bu eser ile büyük bir ilerleme kaydedettiğini ve değişik bir boyuta vardığı bir eser olduğunu belirtiyor.

Senfoni, Ova’da iki çocuk, Dicle, Ölüm kültürü üzerine, Güneş, Ay, Kurşun, Fırat, “Savaş” üzerine ve Mezopotamya ağıtı adlı 10 bölümden oluşuyor ve 130 kişilik bir orkestra ile seslendiriliyor.

Eserde en dikkat çeken enstrümanlardan Teremin’de dünyanın en önde gelen yorumcularından biri olan Carolina Eyck, Bas Flüt’te Bülent Evcil, Bas Blokflüt’te ise Çağatay Akyol sahne alıyor. Borusan İstanbul Flarmoni Orkestrası’nın eşlik ettiği performansta, Şef olarak ise Gürer Aykal yer alıyor.

23 Haziran’daki konserin ilk bölümünde, Beethoven’den bazı eserler seslendirilirken, ikinci bölümde ise “Mezompotamya” eseri seslendirildi. Konser sonunda büyük beğeni toplayan eser, seyircilerden çok uzun bir alkış aldı. Seyirciler, Fazıl Say ve performansta yer alan sanatçıları yaklaşık yarım saat ayakta alkışladı. Bu nedenle, Fazıl Say ve diğer sanatçılar da birçok kez tekrar sahneye çıkarak seyircileri defalarca selamladılar.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.