FIFA, son kez toplandı

JOHANNESBURG2010 Dünya Kupası’na günler kala FIFA Organize Komitesi Kurulu son toplantısını yaparak basının karşısına çıktı. Kalabalık bir medya ordusunun takip ettiği konferansta öne çıkan konular, takımların kamp yerleri ve güvenlik oldu.Soruların büyük kısmını cevaplayan FIFA CEO’su Dr. Danny Jordan, dev turnuvanın aylar öncesinde hepsi birer mimarlık harikası olan 5 yeni stadyumun hazır hale getirildiğini, yeni havaalanları, oteller, yollarla Güney Afrika’nın adeta yenilendiğini söyledi.

FİFA’yı en çok ilgilendiren bilet konusuna değinen Jordan, başlangıçta sadece online satış denediklerini, daha sonra ülke şartlarının buna elverişli olmadığının anlaşılması üzerine gişelerden elde kalan biletlerin hemen hemen tüketildiğini duyurdu. FIFA CEO’su, yaklaşık 2,8 milyon biletin satıldığını duyurdu.

FİFA Genel Sekreteri Jérôme Valcke de, kendilerini en çok korkutan meselenin yarı dolu stadyumlarda Dünya Kupası oynayabilmek olduğunu, artık bu sıkıntıyı aştıkları müjdesini verdi. Valcke, büyük tartışma konusu olan Alman takımının lisansı olmayan otele yerleştirilmesi konusunun da otele geçici lisans çıkartılarak çözüme kavuştuğunu duyurdu.

Bir gazetecinin İngiltere ile Amerika arasında oynanacak maça ilişkin terör saldırısı ihtimaline ilişkin sorusu üzerine söz alan Genel Sekreter Jérôme Valcke, CIA ve Güney Afrika güvenlik güçlerinin ülkede geniş çaplı incelemeler yaptığını, bahsedilen takımların kalacağı oteller ve maçların oynanacağı stadyumların çevresinde olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığını ifade etti.

Dünya Kupası’nda yabancı futbolseverleri en çok rahatsız edecek “vuvuzela” hakkındaki sorular üzerine Danny Jordan, “Bugün Almanya’ya bile gitseniz 10 avro vererek vuvuzela alıp maçlarda öttürebiliyorsunuz. Vuvuzela borozanı artık bir dünya markası haline geldi. Yabancılar Güney Afrika’da oynanacak maçta yerlilerin alışkanlıklarına saygı göstermeliler.” dedi.

Tarihinde ilk defa bu çapta bir uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmanın büyük heyecanını yaşayan Güney Afrika’ya ilk Avustralya Milli Takımı ayak bastı. Brezilya, Arjantin, Danimarka, Amerika, Kore gibi ülkelerin kulüpleri de kamp yerlerine yerleşti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.