Gao Zhisheng Nerede?

Çinli bir insan hakları avukatı olan ve sergilediği cesur tavır nedeniyle büyük takdir toplayan Gao Zhisheng, yaklaşık 1 yıl önce ortadan kayboldu. Tayvan’da faaliyet gösteren insan hakları derneklerinin yetkilileri biraraya gelerek Bay Gao ile ilgili endişelerini dile getirdikleri bir basın toplantısı düzenlediler.   

Gao, 4 Şubat 2009 tarihinde ortadan kayboldu. Bir polis tarafından yazılan ilk raporda Gao kayboldu ve bulunamıyor ifadesi yer almıştı.

Tayvan üniversitesi içerisinde 3 şubatta biraraya gelen liderler Bay Guo’nun akıbetini ve kendisinin şu anda nerede olduğunu kameralar önünde Çin Hükümetine sordular ve Gao’nun avukatının ve ailesinin kendisini ziyaret edebilmesi için başvuruda bulundular.

Toplantıya katılanlar arasında avukat Yong-cheng Kao, insan haklarını koruma komitesi Taipei derneği temsilcisi Ku Li-hsiung, yargı reformu kuruluşu başkanı Tsai Chi-hsun ve Tayvan insan hakları derneği genel sekreteri gibi isimler vardı.

Ciddi Endişeler Duyuluyor

Gao’nun ortadan kaybolması, uluslararası kamuoyunda da ciddi endişelere yol açtı. ABD’nin Pekin büyükelçiliği sözcüsü Susan Stevenson, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Bay Gao’nun ortadan kaybolması konusundaki endişelerini hem Washington’a hem de Pekin’e ilettiklerini söyledi.

1989 yılındaki demokrasi hareketinin liderlerinden biri olan Dr. Yang Jianli yaptığı açıklamada: ‘‘Çin’li insan hakları avukatları arasında en ciddi zulmü Bay Gao yaşıyor. Kendisini kanunlara aykırı bir şekilde gözaltına alan polislerin yargılanmaları gerekiyor’’ dedi

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.