Genç Tutan 5 Sebze

Doğru Sebzeler ile beslenmek genç kalmamıza yardımcı olur

Çoğu insan bilir ki sağlık için faydalı olan bir çok lezzetli sebze bulunmaktadır. Fakat aynı zamanda sebzelerin genç kalmamıza yardımcı olacağı ise çok az bilinen bir gerçektir.

Brüksel lahanası. Bu sebzenin özelliklerinin kanser ve kolesterolle savaşta çok iyi olduğu bilinir. A,C,E ve lütein açısından oldukça zengin bir kaynak olan brüksel lahanası, yaşlanmayı ve kanseri önleyici özellikleriyle sebzeler arasında önemli bir yere sahiptir.

Brüksel lahanası aynı zamanda karaciğer için çok güçlü bir antioksidan olan ve yaşlandırıcı zararlı maddeleri ayıklayarak zehirli maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan sinigrin denen bir maddede ihtiva eder.

Bu sebze cildin ve kemiklerin genç kalması ve gençleştirilmesi açısından oldukça etkilidir çünkü kalorilerin %31’i proteinlerden oluşur.

Havuç. Havucun içinde yeni keşfedilen bir madde olan fakarinol vardır ve cildin güçlü bir şekilde korunması ve antioksidan etkisiyle oldukça etkili bir maddedir. Havucun içindeki lifler, pektin, kurşun ve kadmiyum gibi ağır metallerin ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Havuçun parlak turuncu rengi yüksek beta ve alfa karoten düzeyinde olduğunun işaretidir. Bu havuca cildi ve diğer organları yenileme yeteneğini verir.

Balkabağı. Balkabağının içinde çok çeşitli muhteşem besinler vardır. Balkabağı acı yeşillikleri tamamlayabilecek hafif, tatlı ve karbonhidratlı bir besindir.

Balkabağı, cildi, beyni, kalbi hasara uğratan maddeleri anti-inflamatuar, antioksidan ve antibakteriyel özellikleriyle arındırır ve zarar görmelerini önler.

Balkabağı aynı zamanda A ve C vitaminleri içerir, zararlı özgür radikal molekülleri yok eden antioksidanla ise bizi ışığın ve sıcağın yıpratıcı etkilerinden de koruyarak cildin daha genç bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur.

Şitake mantarı. Bu mantarlar Çin, Japonya ve Korea de doğada yetişen geleneksel tedavide kullanılan bir bitkidir. Canlılık ve bağışıklığı geliştirmedeki yetenekleriyle Kuzey Asyada oldukça değer verilen önemli bir bitkidir. Çünkü şitake mantarları beta-glucan açısından çok zengin bir kaynaktır, ve karaciğerin alkol gibi toksinlerden arınmasında yardımcıdır.

Eğer kilo almayı durdurmak istiyorsanız ve kilo vermek istiyorsanız, düzenli olarak şitake mantarı yemelisiniz. B3 vitamini içeren şitake mantarları vücudun şekeri metabolize etmesine yardım eder ve yaşımız ilerlediğinde kilomuzu kontrol altında tutmamıza yardımcı olur.

Şitake mantarları genç kalmamıza yardımcıdır çünkü zinc ve selenium minerallerini ve anti oxidan enzimleri içerir.

Tere. Karotenoid ve antioxidanlar ile UV ışınlarının verdiği zararlardan korur ve zamanından önce oluşan yaşlılığı önler. Tere karoten açısından çok zengindir.

Tere aynı zamanda iyot açısından da oldukça zengindir ve metabolizmanın düzene girmesine, sağlıklı kalmaya, ideal kiloya yardımcı olur. Antioksidanlar ve vitaminler açısından da oldukça zengin olan tere A, C, ve E vitaminleri ile kırışıklıkları önlemede, yaşlılık lekelerinin oluşumunda ve cilt yıpranmasında önleyici görev görür.

İngilizce Kaynak :

Five Vegetables That Keep Us Young

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.