Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel 250-270 Teröristin Etkisiz Hale Getirildiğini Açıkladı

NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç’ın sorularını yanıtlayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel 17 Ağustos 2011’ den beri 250-270 teröristin öldürüldüğünü açıkladı.

Orgeneral Necdet Özel yaptığı açıklamada bölücü terör örgütünün son dönemde eylemlerini şehir merkezlerine kaydırarak kolluk kuvvetleri başta olmak üzere bazı kamu görevlilerini hedef alması, devletin bölgede işlevsiz hale getirilerek ve bölgede yönetme otoritesini kendi güdümündeki illegal yapılanmalara devretme planından kaynaklandığını açıkladı.

 Orgeneral Necdet Özel, TSK ile ilgili bir çok konuda soruları yanıtladığı açıklamasında; Kuzey Irak’a yapılan Kara Harekatı ile ilgili son gelişmeleri şu şekilde açıkladı:

 Irak’ın kuzeyine yönelik sınır ötesi harekat icra etme yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 17 Ekim 2011 tarihinden itibaren 1 yıl daha uzatıldığını, TBMM tarafından hükümete verilen bu yetki askeri ve siyasi koşullar göz önüne alınarak sınır ötesi harekat yapılabileceğini söyledi.

17 Ağustos’tan beri yoğun bir şekilde Irak’ın kuzeyindeki bölücü terör örgütü hedeflerine yönelik taarruzi hava harekatı ile topçu atışları icra edildiğini, ayrıca 20 Ekim’den itibaren de birkaç bölgede sınır ötesi kara harekatı başladığını ve halen devam ettiğini açıkladı. Çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgilere göre 250-271 terörist etkisiz hale getirildiği, 210’dan fazla teröristin de yaralandığının öğrenildiğini söyledi.Ayrıca teröristlere ait altyapının da önemli ölçüde tahrip edildiğini, bu kapsamda;muhtelif sayıda barınak, sığınak, depo, tesis/bina, cephanelik, uçaksavar mevzii, kontrol noktalarının tahrip edildiği öğrenildi.

Terör örgütü psikolojik olarak baskı altına alınarak, örgüt bazı gruplar halinde kendisi için daha güvenli bölgelere kaymaya çalıştığı bilgisi edinildi. Hava harekatı sonucunda örgütten kaçan terör örgütü elemanlarının sayısında ciddi bir artma olduğunun saptandığını da açıkladı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.