Gül” Yargı köhneleşmiş ”

BALIKESİR-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Balıkesir’de bir dizi ziyaretlerde bulundu. Burada kendisini takip eden gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalar yapan Gül, yargıda reforma ihtiyaç olduğunu söyledi.

Gül, “En köklü reform ihtiyacı yargı alanı, hep konuştuğumuz köhneleşmiş alan. Kimse alınmasın, yasaların tarihi imkanları, kullandıkları teknikler, 1930’ların kanunuyla bu elektronik zamana uyar mı? Tutukluluk süreleri sorun. 10 yıl tutukluluk olur mu? Bunu herkese söylüyorum, yetkililere de söylüyorum, AB müktesebatına bakılıp yapılabilir. Yoksa mahcup oluruz. Yine tutuklu sayısı hükümlüden çoksa hangi sınıf ülke oluruz?” dedi.

Hak ve özgürlükler konusuna değinen Cumhurbaşkanı Gül, “Güçlü olmak yetmez, halk mutlu olmalı. Ekonomik başarı da diktatörlükse anlam ifade etmez. Hedef, en iyi ekonomi olmalı. Özgür, güçlü, itibarlı basın da bunun şartıdır. Şiddet olmadıkça her düşünce serbest olmalı. Şeffaflık yanlışları azaltır. Hesap sorulabilir, kendine geleni ayna gibi yansıtırsa propaganda olur, kendi görüşünü de katmalı.” diye konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.