Hillary Clinton, Taşkent’te Kerimov’la Görüşecek

Resim: Getty Images/Win McNamee

TAŞKENT– ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Aralık ayı başında Taşkent’te Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’la görüşecek.

Bakan Clinton, Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı AGİT’in Astana zirvesi kapsamında geleceği Orta Asya’da Özbekistan’a da uğrayacak.

Clinton 2 Aralık’taki Astana temaslarının ardından önce Kırgızistan’da daha sonra Özbekistan’a geçecek. Clinton’un Özbekistan’dan sonraki durağı ise Bahreyn olacak.

ABD Dışişleri Bakanı Clinton Taşkent ziyaretinde Cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından kabul edilecek. Bu ziyaret, yaklaşık son 10 yıl içinde ABD’den Özbekistan’a yapılan üst düzeydeki ikici ziyaret.

Clinton kısa süreli Taşkent ziyaretinde Özbek tarafla, Afganistan başta olmak üzere bölgedeki güvenlik ve istikrar meselelerini konuşacak.

Clinton, Orta Asya ziyaretinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva ile de ayrı ayrı görüşmeler yapacak.

Özbekistan’a en son Kasım ayı içerisinde ABD Dışişleri Bakanının Güney ve Orta Asya’dan Sorumlu Yardımcısı Robert Blake ve ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) Orgeneral James Mattis ziyarette bulunmuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.