Hindistan’da yolsuzlukla mücadele için binlerce kişi açlık orucunda

Hindistan’ın çeşitli şehirlerinde binlerce kişi Hazar’ın tutuklanmasından sonra protesto olarak açlık grevine başladı (Fot:Noah Seelam/Getty Images )

Çarşamba günü Hindistan’da, Anna Hazare’nin tutuklanması üzerine binlerce kişi, bir çok şehirde açlık grevi yaparak protesto gösterilerine başladı.

73 yaşındaki Hazare ve onunla beraber 6 yandaşı Salı günü tutuklanmıştı.  Tutuklanmasalardı yolsuzluk için daha uygun bir tasarı parlamentoda geçene kadar açlık grevi yapmayı planlıyorlardı. Çarşamba günü, polisle yaptıkları uzlaşma sonrasında serbest bırakıldılar.

Yapmak istedikleri planları “Ölene kadar oruç tutmak” iken bu durum, polis tarafından illegal olarak belirlendi ve Başbakan Manmohan Singh Parlemonta da yaptığı konuşmasında bunun kabul edilemeyeceğini belirtti.

Başbakan açıklamasında,“Delhi polisi, Anna Hazare ve destekçileri ile herhangi bir suç işlemeden önce anlaşmaya çalıştılar fakat bir sonuca varılamadı” dedi.

Ayrıca başbakan daha önce yapılan açlık grevlerinin yolsuzluk ile müdahalelerine hiçbir şekilde etki etmeyeceğini de belirtmişti.

Hazare ilk grevini Nisan ayında gerçekleştirmişti. Bu eyleminde, rüşvet olaylarını soruşturacak komisyonda, üyelerin yarısını halktan kişilerin oluşturmasını talep etmiş ve hükümet bu talebi kabul etmek zorunda kalmıştı.

Alınan karara göre, bundan sonraki açlık orucu 15 gün boyunca sürecek.

Orjinal Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.