Hong Kong Protestolarından İlginç Manzaralar

Bir polis bir protestocunun gözlerine püskürttüğü biber gazını kendi elleriyle temizlerken (Fotoğraf: Yu Gang, Epoch Times)
Bir polis bir protestocunun gözlerine püskürttüğü biber gazını kendi elleriyle temizlerken (Fotoğraf: Yu Gang, Epoch Times)

Hong Kong son 25 yılın en büyük protestolarına sahne oluyor.

Hong Kong polisi kendisine gelen emir ile vicdanı arasında çaresiz bir şekilde gidip geliyor. Polis bir yandan protestoları bastırmak için halka karşı göz yaşartıcı bomba ve biber gazı kullanıyor; diğer taraftan halkı destekliyor yani serbest seçimleri arzu ediyor ve Çin’in baskısından kurtulmak istiyor.

Bir fotoğraf ve bir özür mektubu Hong Kong polisinin içinde bulunduğu durumu etkileyici bir şekilde gözler önüne seriyor.

Bir polisin, bir protestocunun gözlerine püskürttüğü biber gazını kendi elleriyle temizlerken çekilmiş fotoğraf karesi şu an internet üzerinden tüm dünyayı dolaşıyor.

Epoch Times Fotoğrafçısı Yu Gang bu fotoğrafı 29 Eylül tarihinde Hong Kong’daki hükümet binasının önünde çekti. Fotoğrafın hikayesi ise şöyle:

Silahlı polisler, genç protestoculara biber gazı sıkmaya başladı ve bir genç adam hedef alındı. Gözleri ve burnu durmadan akıyordu. Bunun üzerine genç çocuk polise şöyle bağırdı: “O kadar yakın değiliz. Bize, silahsız vatandaşlara neden bunu yapıyorsunuz!” Vicdan azabı çeken polis, genç adamın omzunu sıvazlayarak şöyle dedi: “Biliyorum.” Sonra da gidip bir şişe su alarak protestocunun gözlerini yıkadı.

Bu fotoğraf Çin dışında 70.000 defa tıklandı. Epoch Times, Hong Kong Facebook sayfası üzerinden, kısa süre içinde bir milyondan fazla insana ulaştı.

Fotoğrafçı Yu Gang de kendisine defalarca göz yaşartıcı gaz ve biber spreyi sıkıldığını ve nefes darlığı yaşadığını bildirdi. Ona yardım eden insanlar arasında bir polis memurunun da olduğunu söyledi.

Polis:”Beni affedin, korkağım’

Bir polisin yazdığı özür mektubu ise internette bir numara oldu. Mektubunda polis memuru tüm Hong Konglulardan ve özellikle Occupy Central protestocularından özür diledi ve kendisini suçlu hissettiğini itiraf etti.

“Göz yaşartıcı gazı sıktığımda yaşananları görünce ilk defa pişman oldum. İşimi kaybetmekten ve mektubu yazmaktan korktum. Vicdanım el vermedi. Sizden içtenlikle özür diliyorum. Beni affedin, korkağım” şeklinde bir mektup yazdı.

Bu seferki Hong Kong demokrasi protestolarında 2005 yılından bu yana hükümet ilk kez göz yaşartıcı bomba ve biber gazı kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.