Huo Qubing (M.Ö. 121)

Huo Qubing
Illüstrasyon: Kiyoka Chu – Epoch Times

Han Hanedanlığı’nda İmparator Wu döneminde, Han toprakları bir yandan büyük ölçüde genişlerken aynı zamanda güçlü ve merkezi bir hükümet vardı. İmparator Wu, Xiongnu’dan kuzeye doğru gelen saldırılardan geri çekilmedi. Bunun yerine, Xiongnu’ya birçok kez geri saldırdı. Xiongnu’ya karşı on yıllarca süren savaşlar sırasında, Huo Qubing görkemli askeri başarıları olan bir generaldi.

Huo Qubing fakir bir çocukluk geçirmişti, öğrenmeye çok istekliydi. Huo’nun amcası Weiqing tanınmış bir generaldi ve Huo’ya her çeşit savaş sanatlarını öğretmişti, özellikle at binme ve okçuluğu. O zamanlarda bu, Xiongnu’dakilerin Han Çinlilerinden daha iyi bildiği iki konuydu. Huo’nun ailesi gittikçe yükseldi sonrasında annesinin kız kardeşi İmparator Wu’nun Kraliçesi oldu.

17 yaşındayken Huo Qubing üstün askeri yetenek ve bilgelik gösterdi ve böylece İmparator’un büyük iyiliğini kazanarak onun koruması oldu. M.Ö. 123 ilkbaharında, Weiqin’e İmparator tarafından Xiongnu’ya karşı savaşması emredildi. Huo Qubing 18 yaşındaydı, fakat İmparator’a savaşta Weiqin’e katılmak için müsade etmesini istedi. Weiqin, Huo Qubing’e liderlik etmesi için 800 suvari seçti. Bu onun ilk savaşı olmasına rağmen, Huo hiç korkmadı. Xiongnu kamplarına tuzak manevra yaparak baskına uğrattı ve 2000’in üzerinde Xiongnu askerini öldürdü. Bu savaşta, zaferi en üst seviyeye ulaştı ve İmparator Wu onu “şampiyon dük” ismiyle ödüllendirdi. İsmi çok iyi bilinir hale geldi.

Huo Qubing ile iki büyük savaştan sonra Xiongnu, topraklarında ve askerlerinde ciddi kayıp yaşadı ve iç gücü zayıfladı. Huo Qubing, amcası Weiqing gibi sayılıyordu. İmparator Wu ödül olarak Huo’ya lüks bir köşk yapılması için talimat verdi. Köşk tamamlandıktan sonra, İmparator Wu, Hou Qubing’e köşkü beğenip beğenmediğini sordu. Fakat Huo, İmparator’un hediyesini geri çevirerek: “Xiongnu ülkemize saldırırken nasıl eve yerleşebilirim?” Bu çok bilinen söz tarihte binlerce yıl aktarıldı ve aynı zamanda Huo Qubing’in milli savunma tutkusunu özetledi.

O zamandan sonra, Xiongnu askeri gücü çöktü ve Han Hanedanlığı, doğu ve batı arasındaki kültürel ve ticari değiş tokuşu sağlayan “İpek Yolu”nu şekillendirerek Batı Bölgelerine giden rota üzerinde tam kontrol sahibi oldu.

Bir efsaneye göre, Huo Qubing bir seferinde Xiongnu’yu büyük başarıyla mağlup ettiğinde, İmparator Wu, Huo’yu bir kavanoz değerli şarapla ödüllendirmişti ve şarabı baş şehir Chang’An’den Huo Qubing’in askeri kampına yollamıştı. Huo Qubing, bu şarap kavanozunu tüm askerlerinin de tadabilmesi için kampın yanındaki dereye dökmüştü. Tüm vadi şarabın aroması ile dolmuştu ve herkes bundan keyif almıştı. Bu yerin ismi o zamandan sonra “ şarap baharı” anlamına gelen Jiu’Quan olarak değiştirilmişti.

Huo Qubing çok konuşkan değildi, fakat her savaşta çok cesur ve bilgeydi. Askeri deha olarak kabul ediliyordu. Xiongnu’ya altıncı saldırısı sırasında, binlerce düşman askerinden yüzlercesi öldürülmüş veya yaralanmıştı. Hou Qubing 24 yaşının başlarında bir veba nedeniyle hayatını kaybetti. Hayatı bir meteor gibiydi, kısa ama görkemli. İmparator Wu, onun için büyük bir cenaze töreni hazırladı ve onu imparator mezarlarının yanına gömdü. Ayrıca, mezarı görkemli askeri başarılarını anmak adına çeşitli büyük taş heykellerle dekore edildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.