İhracatta Rusya Dopingi

sütBölgedeki gerginlik sebebiyle Avrupa Birliği ve ABD’nin Rusya’ya ekonomik yaptırım uygulaması Türkiye için yeni fırsatlar yaratıyor. Milliyet Gazetesinde yayınlanan bir habere göre, Rusya, yaş meyve ve sebzeden sonra süt ve süt ürünlerini de Türkiye’den almaya karar verdi.

Rusya Gıda Otoritesi geçen hafta yaş meyve ve sebze talebini iletmişti ve bu hafta da şartların uyum sağlaması durumunda Türkiye’den süt ve süt ürünleri ithal etme niyetini Türk firmalarına bildirdi.

İstanbul İhracatçı Birlikleri, özellikle süt tozu ve peynir altı suyu tozu ile kaşkaval peyniri ve krem peynirde büyük ihracat artışı beklendiğini rapor etti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Rusya’ya gıda ihracatında gerekli izin ve prosedürlerin kolaylaştırılması konusunu araştırıyoruz. Tavuk ve balıkta ciddi ihracat artışı bekliyoruz, yaş meyve ve sebzede talebi karşılayabilecek durumdayız” dedi.

TİM İhracatçı Eğilim Araştırması Temmuz-Eylül beklentileri raporunda, firmaların önümüzdeki üç aylık dönemde ilk kez girmeyi planladığı ülkeler sıralamasında Rusya %18.9 oranla birinci sırada yer almakta.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.