İki Türk Pilot Serbest

OZAN KOSE/AFP/Getty Images
OZAN KOSE/AFP/Getty Images

Lübnan’da 9 Ağustos günü kaçırılan Türk pilot Murat Akpınar ve yardımcısı Murat Ağca dün serbest bırakıldı. Türk Havayolları pilotları Murat Akpınar ve Murat Ağca, Katar’a ait özel uçakla dün gece İstanbul Atatürk Havalimanı’na indi. Havalimanında iki pilotu karşılamaya aileleri ve Başbakan Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş geldi.

9 Ağustos’ta İstanbul Beyrut seferini yapan THY personelini havalimanından otele götüren servis aracını durduran silahlı kişiler iki pilotu kaçırmıştı. İki pilot, Beyrut’ta Hizbullah tarafından kontrol edilen Şii bölgesinde kaçırılmıştı. Olayı Zuwwar Imam al-Rida (İmam Rıza’nın Ziyaretçileri) adında bir grup üstlenmişti.

Grup, Suriye’de muhaliflerin elinde esir olan dokuz Lübnanlı’nın serbest bırakılmasını talep etmişti. İran’a hac için ziyarete giden 11 Şii Lübnanlı geçen yıl Mayıs ayında ülkelerine dönerken Suriye’nin Azez kenti yakınlarında kaçırılmıştı. Bu kişilerden ikisi daha sonra Türkiye’nin arabuluculuğuyla serbest kalmıştı.

Hürriyet’in haberine göre iki Türk pilotunun serbest kalma süreci Katar, Türkiye ve Suriye arasında yaşanan yoğun diplomasi trafiği ile sonuçlandı. İlk önce Suriye’de Esad rejimi, daha önce tutukladığı 127 kadını serbest bıraktı. Bunun üzerine, Suriyeli muhalifler dün sabaha karşı 9 Lübnanlı hacıyı Türkiye’ye teslim etti. Hacılar İstanbul’da kendilerini bekleyen uçağa bindirildi. Türk pilotları eş zamanlı serbest bırakıldı. Pilotlar önce Lübnan güvenlik birimlerine teslim edildi. Ardından helikopter ile Beyrut Refik Hariri Havaalanı’na getirildi ve burada Lübnan İçişleri Bakanı ve Türkiye Büyükelçisi tarafından teslim alındı. Daha sonra pilotlar Katar’a ait özel uçak ile İstanbul’a doğru hareket etti.

Uçaktan inen iki Türk pilot Atatürk Havalimanı’nda gazetecilere kısa bir açıklama yaptı. Akpınar “Moralimizi hep yüksek tuttuk. Darbe şiddet kesinlikle böyle bir şey uygulanmadı. Zaten böyle bir şey uygulansaydı emin olun buraya gelemezdik” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.