İlaç Tüketiminde Rekor Artış

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Türkiye’de yıllık tüketilen ilaç miktarı 2002 yılında 700 milyon kutu iken, bugün bu rakam 2 milyar kutuya çıktı.

Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, Türkiye’de yıllık tüketilen ilaç miktarı 2002 yılında 700 milyon kutu iken, bugün bu rakamın 2 milyar kutuya çıktığına dikkat çekerek, “Dünyada tüketilen ilaçların yüzde 50’si uygunsuz şekilde kullanılmaktadır. Doğru kullanılmayan her ilaç zehirdir. Geleceğinizi karartmayın” dedi.

İlaç kullanımı konusunda uyarılarda bulunarak, akılcı ilaç kullanımı konusunda önerilerde bulundu. Tüm dünyada ve Türkiye’de akılcı olmayan ilaç kullanımları sonucu hem insan sağlığını tehdit eden olumsuz sonuçlar doğduğunu hem de ülkelerin ciddi anlamda mali kayıpları olduğunu belirten Dr. Kemik, dünyada tüketilen ilaçların yüzde 50’sinin uygunsuz şekilde kullanıldığına işaret etti.

“ANTİBİYOTİK KULLANIMI KÜRESEL BİR TEHDİT”

Dünya Sağlık Örgütü’nün antibiyotik direncini küresel bir tehdit olarak gördüğünün altını çizen Dr. Kemik, şöyle devam etti:

“Bakteriler için antibiyotik direnci, bakterilerin herhangi bir antibiyotiğin varlığına rağmen üreyebilmesi ve enfeksiyon yapabilmesidir. Bunun sonucunda ise daha sonra antibiyotiğe ihtiyaç duyulduğunda antibiyotikler işe yaramaz hale gelmektedir. Bu durum yalnızca antibiyotiği uygun olmayan biçimde kullanan kişi açısından değil, sonradan dirençli bakteriye yakalanma riski olan herkes için tehlike oluşturmaktadır. Antibiyotik dirençli bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar, hastalığın ve ölüm oranlarının artması ve hastanede geçirilen sürenin uzaması ile sonuçlanmakta, ayrıca tedavi maliyetlerinde de artışa neden olmaktadır.”

Vatandaşları antibiyotik kullanımı konusunda da uyaran Dr. Kemik, şunları kaydetti: “Her antibiyotik, her hastaya iyi gelmez. Çünkü antibiyotiklerin etki alanı hastanın yaşı, cinsiyeti, kullandığı diğer ilaçlarla gireceği etkileşimlere göre farklılaşabilmektedir. Antibiyotikler, ateş düşürmez, ağrı dindirmez, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemez. Grip ya da nezle gibi virüslere bağlı solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotiklerin tedavide yeri olmadığı unutulmamalıdır.”

HEKİM TARAFINDAN BELİRTİLEN DOZ, SIKLIK VE SÜREDE İLAÇ KULLANIN

Akılcı ilaç kullanımının sağlanabilmesi için dikkat edilmesi gereken konularda da bilgi veren Dr. Kemik, şu önerilerde bulundu: “Hekim tarafından belirtilen doz, sıklık ve sürede ilacın kullanılması, hasta tarafından alerjik durumlar hakkında hekime bilgi verilmesi, ilacın olası yan etkileri, ilacın besin ve ilaç etkileşimlerinin bilinmesi gerekir. Hamilelik ve emzirme döneminde, çocuklarda, yaşlılarda, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda, kronik hastalığı olanlarda, ilaç alerjisi öyküsü olanlarda ilaç kullanımı konusunda daha dikkatli olunmalı. İlaçlar çocukların göremeyeceği, ulaşamayacağı yerlerde, ışıktan ve nemden korunarak, ambalajında en uygun saklama koşullarında muhafaza edilmeli. İlaç dışı gıda takviyesi, bitkisel ürün gibi tedaviye yönelik diğer ürünlerin bilinçsiz kullanımından kaçınılarak hekime danışılmalı. Hekime muayene olmadan kesilmiş veya açılmış ambalajlar eczaneden satın alınmamalı, son kullanma tarihi geçmiş olan ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.”

Dr. Kemik, vatandaşların ilk muayenelerinde aile hekimlerini tercih etmelerini, sağlığının korunması ve hastalık halinde tedavi başarısının artması amacıyla hekim tarafından reçete edilmediği takdirde asla antibiyotik kullanmamalarını istedi.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.