İngiltere’de ırkçılık yeniden hortladı

İngiltere’nin Brighton kentinde yaşayan Doğan Yapıcı adlı Türk, ırkçı İrlandılı ve İngiliz komşularının hedefi haline geldi. Irkçılar, Brighton’da İngiliz bayraklı Türk’e ait aracın lastiklerini kesip sprey ile boyadılar.

Zaman zaman sözlü saldırılara maruz kalan Yapıcı, geçtiğimiz günlerde İngiliz bayraklarıyla donattığı otomobilinin ırkçılar tarafından sprey ile boyandığını söyledi.

Doğan Yapıcı, 20 yıldır Brighton’da yaşadığını ve ırkçı komşularıyla çok büyük sorunlar yaşadığını söyledi. Dünya Kupası maçları nedeniyle otomobiline İngiliz bayrakları astığını belirten Yapıcı, olayla ilgili şunları söyledi: “Bir süre önce arabamla kaza yapmıştım. Sigortam yeni bir araç vermişti. Sabah kalktığımda aracın lastiklerinin kesildiğini gördüm. Hiç bir şey söylemedim. Durumu belediyeye ve polise bildirdim ama ilgilenen olmadı.”

Lastik olayının ardından bu kez arabasının sprey ile boyandığını ifade eden Yapıcı: “Her iki olayı yapan kişinin karşı komşum olduğunu biliyordum. Geçen gün aracıma İngiliz bayrakları asarken, ‘Sen Türksün, İngiliz bayrağı asamazsın’ diyerek açık açık beni tehdit etmişti.” dedi.

Türk – İngiliz çifte vatandaşı olan Yapıcı, 22 yıldır İngiltere’de yaşadığını ve Dünya Kupası maçlarında İngiltere’yi desteklediğini söyledi.

İngiltere Milli Takımı’na destek amacıyla aracına İngiliz bayrakları astığını anlatan Yapıcı, “Olayla ilgili olarak polise ve belediyeye gittim. Başımdan geçenleri bir bir anlattım. Nerdeyse bir hafta oldu. Bir polis dahi evime ve olay yerine gelmedi” diye konuştu.

11 ay öncede benzer olaylarla karşı karşıya kaldığını ve ev değiştirmek zorunda kaldığını kaydeden Yapıcı, olaydan ötürü depresyona girdiğini de söyledi.

Bir oğlunun polis olduğunu ve oğlunun ‘bu tür kişilerden uzak dur’ diyerek sürekli kendisini uyardığını belirten Yapıcı, şöyle konuştu: “Irkçılar bizim gibi göçmenleri yıldırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu yaşadığımız tamamen yabancı düşmanlığı, bunun başka bir açıklaması yok. Onlar her türlü gürültüyü yaptıklarında, bizler hiç bir şey diyemiyoruz. Bize küfürler, tehditler yağdırıyorlar, arabalarımıza ve bize saldırıyorlar polis ise hiç bir şey yapmıyor.”

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.