İran Hapisteki Amerika’lı Dağcıları Serbest Bıraktı

İran tarafından serbest bırakılan Amerikalı Dağcılar (soldaki) Josh Fattal ve (sağdaki) Shane Bauer (AFP/Getty Images)

İki yıllık hapis süresinden sonra Amerikalı dağcılar serbest bırakıldı. Amerikalı dağcılar İran tarafından  casuslukla  suçlanarak tutuklanmıştı.

Dağcı olduklarını iddia eden Josh Fattal ve Shane Bauer, 21 Eylül’de Tahran’da bulundukları hapishaneden serbest bırakıldılar. İran’da Amerika’yı temsil eden İsviçre konsolosluğuna teslim edildiler.

Dün serbest bırakılan Amerikalılar için, Geçen hafta İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın yaptığı açıklama, eğer adam başına 500.000 dolar ödenirse ülkeden gidebileceklerini yönündeydi.

IRNA haber ajansının verdiği bilgiye göre Amerikalılar havaalanından ayrılmadan önce Ummanlı yetkililere teslim edilecekler. İran’ın 1979’daki devriminden ve şeriat kanunlarına geçmesinin ardından ABD İran ile ilgili tüm diplomatik ve banka bağlarını askıya almıştı.

29 yaşında olan Bauer ve Fattal İran-Irak sınırında dağcılık yaparken yakalanmışlardı. Onlarla beraber olan Amerikalı Sarah Shourd’da tutuklanmıştı fakat Shourd bu iki gençten farklı olarak geçen sene serbest bırakıldı.

Üç kişi de, dağcılık yaptıklarını ve bilmeden sınırı geçtiklerini açıklamalarına rağmen İran hükümeti tarafından tutuklanmıştı. ABD diplomatları da dağcıları desteklemişti. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton hapis cezasının ‘derin bir hayal kırıklığı’ yarattığını söylemişti.

Ağustos ayında, Bauer ve Fattal illegal olarak ülkeye girme ve casusluk yapma suçlarından dokuz yıl hapse mahkum olmuşlardı.

Bazı gözlemciler, Bauer ve Fattal’ın serbest bırakılmasının, bir gün sonra İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın New York’taki BM Genel Kurulu toplantısında yapacağı konuşmadan kaynaklandığını düşünüyor.

Sarah Shourd da, geçen sene Ahmedinejad’ın katıldığı Genel Kurul toplantısı öncesi 500.000 dolar karşılığında serbest bırakılmıştı.

İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.