İspanya, Çin’i Korumaya Çalıştığı İçin Acı Çekiyor

Epoch Times haberi ekran görüntüsü

Çin Komünist Partisinin Köprü ve Yol Girişimi’ne (Tek Köprü, Tek Yol olarak da bilinen Belt and Road Initiative-BRI) katılan ülkeler, genellikle yeni koronavirüs olarak bilinen ÇKP virüsü tarafından yıkıma uğratıldı. İspanya BRI için güçlü bir kampanya yürüttü. Birçok yorumcu, İspanya Organ Nakli Topluluğunun ÇKP’nin uluslararası canlı organ toplama suçlamalarından kaçınmasına yardım etmesini, ülke içindeki salgının ana nedeni olarak gösteriyor. İspanya, Avrupa’da salgından en çok etkilenen ülkelerden biridir.

İspanya’nın Bağış ve Nakil Enstitüsü (Donation and Transplant Institute -DTI), Aralık 2019’da Çin’in Kunming şehrinde düzenlenen dördüncü Çin Uluslararası Organ Bağışı Konferansında organizatör olarak görev aldı. Konferansın eş başkanlarından biri, İspanyol Organ Nakli Topluluğu ile Çin Komünist Partisi arasındaki işbirliğinin öncüsü olan İspanyol bir doktor, Marti Manyalich idi. Aynı zamanda Uluslararası Organ Bağışı ve Temini Derneği’nin (International Society for Organ Donation and Procurement-ISODP) eski başkanı ve Bağış ve Nakil Enstitüsü (TPM-Donation and Transplant Institution-DTI) Başkanıdır.

Epoch Times haberi ekran görüntüsü

ÇKP’nin Falun Gong uygulayıcıları üzerinde gerçekleştirdiği canlı organ toplama olayından sonra bile devam eden, ÇKP’nin Köprü ve Yol Girişimi çerçevesinde organ bağışı ve nakli konularında uluslararası işbirlikleri ve gelişmeler, Mart 2006’nın başlarında uluslararası platformda teşhir edilmişti.

10 yılı aşkın bir araştırmadan sonra, Dünya Falun Gong Zulmünü Araştırma Örgütü (The World Organization to Investigate the Persecution of Falun Gong), canlı organ toplama suçuna karışan 891 Çin hastanesi ve 9.519 nakil doktorunun yer aldığı bir liste yayınladı. Ocak 2020 itibariyle, Dünya Falun Gong Zulmünü Araştırma Örgütü, Çin Komünist Partisinin canlı organ toplama suçunu işlediğinin kanıtı olarak 80’den fazla soruşturma raporu, 581 ses kaydı ve 2000’den fazla belge yayınladı. Bu kanıtlar arasında, Falun Gong uygulayıcılarından canlı organ toplandığını doğrudan ifade eden 58 ses dosyası var.

Dünya Falun Gong Zulmünü Araştırma Örgütü sözcüsü Wang Zhi-Yuan şunları söyledi: “ÇKP, 1999 yılının Temmuz ayında Falun Gong uygulayıcıları kıyımını başlattığından beri, Çin’deki organ nakillerinde aşırı büyüme yaşandı. Örnek olarak karaciğer nakillerini ele alırsak, Çin’deki karaciğer nakli hastanelerinin sayısı 9’dan 500’e yükseldi ve 1999 ile 2006 yılları arasında karaciğer nakillerinin resmi istatistikleri 180 kat arttı. 2007’de sayı 436 kat arttı.”

Epoch Times haberi ekran görüntüsü

Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya hükümetleri, Çin Komünist Partisini güçlü bir şekilde kınamak ve Falun Gong uygulayıcılarının organlarının zorla alınmasını durdurmasını talep etmek için çeşitli kararlar aldı. Uluslararası suçlamalar karşısında, nakledilen çok sayıda organın kaynağını açıklayamayan Çin Komünist Partisi, umutsuz bir duruma düştü ve açıklama için bir çıkış yolu ararken ölüm cezasına çarptırılmış mahkumların organlarının kullanıldığı bahanesini kullandı.

Çin Komünist Partisi Marti Manyalich’in Nakil Temin Yönetiminden (Transplant Procurement Management – TPM) “İspanyol Modeli” olarak söz etti. Marti Manyalich, Çin Komünist Partisinin Organ Nakli Topluluğunda en saygın yabancı uzman oldu ve diğer İspanyol tıp uzmanlarının Çin’deki büyük hastanelere, üniversitelere ve forumlara aktif olarak katılmalarını sağladı.

İspanyol Organ Bağışı Yasası uyarınca, yaşamı süresince açıkça reddetmediği taktirde, tüm vatandaşlar organ bağışçısı olarak kabul edilir. Bunun İspanya’nın dünyanın bir numaralı organ bağışçısı ülkesi haline gelmesinin önemli bir nedeni olduğu düşünülmektedir.

Çin Organ Bağış ve Nakil Komisyonu yöneticisi Huang Jiefu, Temmuz 2018’de Global Times’a yaptığı açıklamada, “Çin Modeli” organ naklinin İspanya’nın ileri düzey deneyimlerinden alındığını açıkladı. Marti Manyalich, 27. Uluslararası Organ Nakli Konferansı’nda Çin’in devlet tarafından işletilen medyası Xinhua Haber Ajansı’na konuştu ve Çin’in bu alandaki çalışmalarına geç başlamasına rağmen, organ dağıtımı ve paylaşılan bilgi işlem sistemleri nedeniyle günümüzde “dünya için bir rol model olacak kadar iyi” olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, Dünya Falun Gong Zulmünü Araştırma Örgütü sözcüsü Wang Zhi-Yuan, ÇKP’nin sözde ‘bağışlanan organlar’ının internette kaynağını takip etme bilgisine sahip olmadığını, yani “organ dağıtım sistemi”nin bir yalan olduğunu söyledi. Dahası, geleneklerin ve alışkanlıkların etkisiyle Çinlilerin büyük çoğunluğu organlarını bağışlamak istemiyor. “Marti Manyalich, ÇKP’nin sözüm ona ‘İspanyol Modeli’ni kullanarak ‘Çin Organ Nakli Modeli’ni kurmasına yardım etti ve bunu uluslararası toplumun kafasını karıştırmak ve uluslararası toplumun ÇKP’ye karşı yaptığı, canlı organ toplama suçlamalarını yatıştırmak için kullandı” diye ekledi.

Epoch Times haberi ekran görüntüsü

ÇKP’nin yasadışı organ nakli, uluslararası alanda kendini göstermektedir. Mart 2010’da Madrid’de düzenlenen Avrupa Organ Bağışı ve Nakli Konferansında, canlı organ toplamaya katılmakla suçlanan Huang Jiefu konferansa katılmaya ve konuşmaya davet edildi.

Ağustos 2013’te Marti Manyalich ve diğer organ nakli uzmanları, İspanya’daki organ nakilleri, modelleri ve deneyimlerinin mevcut durumunu tanıtmak için Pekin’deki You-An Hastanesi’ni ziyaret etti.

Aralık 2014’te, İspanya’dan Organ Nakli Tedarik Yönetimi (TPM) ve Bağış ve Nakil Kurumu (DTI) ile Kunming’in 1 Nolu Halk Hastanesi, ilk Uluslararası Organ Nakli Eğitim Kursuna ev sahipliği yaptı.

Wuhan Üniversitesi Zhongnan Hastanesi Araştırma Enstitüsü de Marti Manyalich’i emekli profesör olarak işe aldı. Wang Jiefu’ya göre Wuhan olmasaydı, Çin’de organ nakli endüstrisi olmazdı.

Çin’de devlet tarafından işletilen bir medya olan Xinhuanet’in Temmuz 2018 tarihli raporunda, Marti Manyalich’in Nakil, Tedarik, Yönetim, Bağış ve Nakil Enstitüleri’nin (TPM-DTI) 1500’den fazla organ nakli koordinatörünün eğitiminde, Çin’e yardımcı olduğu vurgulandı.

Wang Zhi-Yuan şunları söyledi: “Falun Gong uygulayıcılarından canlı organ toplayan ÇKP bir soykırım suçu işlemektedir ve çok sayıda kanıt mevcuttur. Şimdi, İspanya gibi ülkelerde ÇKP virüsünün patlak vermesi, Çin Komünist Partisi tarafından işlenen insan hakları zulmünü görmezden gelenlere Tanrı’nın cezası ve uyarısıdır.” “İspanya dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ülkeler görmezden gelmeyi seçtiler ve hatta şeytani niyetleri olan ÇKP’nin tarafını tuttular. Bu, insan ahlaki değerlerinin alt çizgisinin nihai yıkımıdır ve bu yüzden dünya bugün acı çekmektedir. Bu Tanrı’nın uyarısıdır” diye ekledi.

Wang şunları söyledi: “Bugün insanlar ÇKP’nin soykırımını kabul etme ya da yardım etme suçu yüzünden acı çekiyor. Eğer eylemlerinden pişman olmazlarsa, insanlık daha da kötü bir sonuçla karşılaşacak.”

Epoch Video Tarafından
Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.