İspanya’da Feci Tren Kazası

24 Temmuz'da İspanya’da, Galiçya’nın başkenti, Santiago de Compostela'da korkunç Tren kazası (STR / AFP / Getty Images)
24 Temmuz’da İspanya’da, Galiçya’nın başkenti, Santiago de Compostela’da korkunç Tren kazası (STR / AFP / Getty Images)

24 Temmuz’da, İspanya’da, Galiçya’nın başkenti, Santiago de Compostela’da, normal hızından iki kat daha hızlı olan bir tren korkunç bir kazaya sebep oldu.

Ülkenin kuzey batısında yerel saatle 20:40’ta meydana gelen kazada en 130 kişi yaralanırken 77 kişi hayatını kaybetti. Çok fazla ağır yaralı olduğu kaydedilen kazada bazı yaralılar hastanede hayatını kaybetti.

Güvenlik kameralarından trenin çok yüksek bir hızda viraja girdiği görülüyor. Kameralardan seyredilen kaza anı korku filmlerini aratmıyor. 80 km hızla gitmesi gerekirken 180 km hızla giden tren raylardan çıktı.

24 Temmuz'da İspanya’da, Galiçya’nın başkenti, Santiago de Compostela'da korkunç Tren kazası (STRDEL / AFP / Getty Images)
24 Temmuz’da İspanya’da, Galiçya’nın başkenti, Santiago de Compostela’da korkunç Tren kazası (STRDEL / AFP / Getty Images)

Galiçya Bölgesi Başkanı, Alberto Nunez Feijoo, meydana gelen olaylara “şok edici” yorumunu yaptı. Vagonlarda sıkışan yolcuları çıkarmak için yapılan çalışmalar sırasında bazı vagonların kazadan sonra yandığı tespit edildi.

24 Temmuz'da İspanya’da, Galiçya’nın başkenti, Santiago de Compostela'da korkunç Tren kazası (Khaled Desouki / AFP / Getty Images)
24 Temmuz’da İspanya’da, Galiçya’nın başkenti, Santiago de Compostela’da korkunç Tren kazası (Khaled Desouki / AFP / Getty Images)

Trende toplamda 247 yolcu olduğu belirtildi. Bir yolcu olay sonrası açıklamasında, “Tren takla atmaya başladı. Takla attı, attı ve üst üste devrildikten sonra durdu” dedi. Bir başka yolcu ise “Tren oldukça hızlı gidiyordu. Daha sonra vagonlar üst üste devrilmeye başladı” şeklinde konuştu.

Bu kaza son on yılda meydana gelen birkaç en kötü tren kazalarından biri olarak kayıtlara geçti. 2012 yılında Hindistan Yeni Delhi’de yüksek hızdan dolayı trenin raydan çıkması sonucu yangın başlamış ve 32 kişi ölmüştü. 22 Şubat 2012’de ise Arjantin Buenos Aires’te 1000’den fazla yolcusu bulunan trende kaza sonucu 51 kişi hayatını kaybetmişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.