İstanbul Selamladı – Moldova Kapılarını kapadı

 

Shen Yun Gösteri Sanatları Gurubu İstanbul’un hemen ardından gittiği Moldova’da tiyatroya alınmadı

 

ET.Türkiye – Moldova Ulusal Opera ve Balesi “Shen Yun Gösteri Sanatları” na kapılarını kapattı.

20’den fazla ülkede sahne alan ve 21-22 Mayıs’da İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezin’de de Türkiye prömiyerini üç gösteri ile yapan ve oldukça beğeni toplayan Shen Yun Gösteri Sanatları Gurubu İstanbul’un hemen ardından gittiği Moldova’da tiyatroya alınmadı ve kontratlarına rağmen gösteri yapmalarına izin verilmedi.

 

Shen Yun’u Moldova’ya davet eden Moldova Falun Dafa Derneği’nden yapılan açıklamaya göre gösteri gurubunun tiyatroya alınmaması ile ilgili olarak yetkililer tarafından hiç bir açıklama yapılmadı. Tiyatro yönetimi gerek Falun Dafa Derneği gerekse Shen Yun Şirket yetkilileri ile görüşmeyi ısrarla redetti. Moldova ulusal televizyonu “Pro TV”  ve The Epoch Times Gazetesi muhabirleri de aynı şekilde kabul edilmedi ve bir açıklama yapılmadı.    

Bununla beraber tiyatronun Shen Yun’a kapılarını kapatmasından önce Moldova Falun Dafa Derneği yetkilileri  kendileri ile görüşen Moldova Kültür Bakanı Boris Forcsa ve Opera ve Bale Müdürü Valeria Secian’ın Moldova Çin Konsoluosluğu’dan gelen baskı yüzünden Moldova’nın Çin’le olan ekonomik  ilişkileri sebebiyle gösterinin yapılmasına izin vermeyeceklerini söylediklerini belirtti.

Moldova Başkanı Mihai Ghimpu gösterinin yapılması konusunda pozitif bir yaklaşıma sahip olduğunu söyleyen Falun Dafa Derneği Başkanı Tatiana Chiriac, Çin Konsolosluğundan gelen baskılara direnen tiyatro yönetiminin herhangi bir resmi açıklama olmaksızın karar değiştirdiğini belirtti.

Shen Yun Gösteri Sanatları  Şirketi dünyaca ünlü bir klasik Çin dansı topluluğudur. 2006 yılında kurulan NewYork temelli olan gurup dünya çapında gösteriler yapan üç şirkete sahiptir. Gösterileri Asya, Avrupa, Güney ve Kuzey Amerika’da Kennedy Center, Palais Royale gibi dünaynın en prestijli salonlarda beğeni ile izlenmektedir. Shen Yun Dünya Çapında bir milyondan fazla  izleyiciye 500’den fazla gösteri sunmuştur.

Shen Yun Gösteri Sanatlarının misyonu, özellikle Kültür Devrimi esnasında Çin Komünist Partisinin kuralları ile büyük oranda yok edlmiş olan geleneksel Çin kültürünü tekrar canlandırmaktır.

Klasik danslar ve müziğin yanı sıra renkli kostümlerle sahnelenen geleneksel Çin kültürü, antik ve mitolojik hikayeler ile anlatan Shen Yun modern Çin’i Falun Dafa uygulayıcılarına Çin Komünist Partisi tarafından yapılan işkenceleri referans alarak işlemektedir.

Shen Yun gösterilerine başladığı günden bu yana Çin’li diplomatlar çeşitli şekillerde hükümetlere ve tiyatrolara gösterinin iptal edilmesi ile ilgili olarak baskı yapmaktadır. Pekin’li diplomatlar 28 Mayıs’da Ukrayna’nın Odessa şehrinde sahnelenmesi planlanan gösterinin de iptali için baskı yapmaya devam etmektedir.

Moldova Gösterisine Destek

Salı günü Moldova hükümet binasının önünde barışcıl bir gösteri yapıldı.

25 Mayıs Salı günü  “ Kültüre politika karıştırmayın” ve  “Moldova Hükümeti Çin Konsolosluğunun baskısına boyun eğmemeliydi.” şeklinde pankartlarla gösterinin iptalini protesto eden yüzlerce kişi Moldova Hükümet binası önünde toplandı.

Avrupa Parlementosu Başkan Yardımcısı Edward McMillan-Scott  bu yıl Avrupa Parlementosunda Shen Yun’a itafen Avrupaya hoşgeldiniz diyerek  “Sanatın bütün insanları birleştirici bir etkisi vardır ve ayırımcılığı bir kenara koymamız için bize yardımcı olur. İşte Çin rejiminin korktuğu şey budur. “ şeklinde bir yazılı açıklamada bulunmuştu.

Moldova Parlementosu bu mart ayında mutlak bir çoğunlukla ifade özgürlüğü yasasını yürürlüğe koymuştu.

(The Epoch Times Shen Yun Gösteri Sanatları’nın sponsorudur. Daha fazla bilgi için lütfen Shen Yun )

İlgili Haberler;

Avrupa Parlamentosu Tarafından Shen Yun Şerefine Bir Resepsiyon Düzenlendi.

Shen Yun Gösteri Sanatları İstanbul’da

Kanada: Ford Otomotiv Kanada CEO’su David Mondragon Shen Yun Gösterisini Takdir Etti

Shen Yun Sanat Topluluğu CNN’de

Polonya: “Shen Yun Yaşamımızı Zenginleştirdi”

Çinli Diplomatın Uygunsuz Davranışları Kanada Parlamento Üyesi Tarafından Eleştirildi

‘‘Shen Yun Gösteri Sanatları Grubu’’ Çin Hükümetini niçin korkutuyor?

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.