İsveç Terör Saldırısı İle Sarsıldı

Resim: Getty Images/JONATHAN NACKSTRAND   Arabaya konulan bombanın patlama sonrası cep telefonu ile çekilen bir görüntü

STOCKHOLM – İsveç, dün gece başkent Stockholm’de meydana gelen başarısız bir terör saldırısı girişimi ile sarsıldı. Yılbaşı yoğunluğunun yaşandığı saatlerde şehrin iki ayrı işlek caddesinde meydana gelen patlamalarda 1 kişi hayatını kaybetti, iki kişi de hafif olarak yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Polis ilk etapta patlamalardan birinin bir intihar eylemcisinin kendini patlatması veya bombanın erken patlaması sonrası olduğunu ve ölen kişinin de intihar eylemcisi olduğunda şüphelendiğini duyurdu.
Diğer patlama ise olayın gerçekleştiği yerin yakınında bir otomobilin patlaması nedeniyle olduğu belirtiliyor. Bununla beraber patlamalar arasında bir bağlantı olup olmadığı henüz netlik kazanmadı.
Söz konusu patlamalardan hemen önce gerek devlet haber ajansı TT, gerekse İsveç gizli servisi Sapo’ya gönderilen e-maillerde saldırının İsveç’in Afganistan’da asker bulundurması, Hz. Muhammed’e hakaret eden İsveçli Lars Viks’e sahip çıkılması gibi nedenlerle gerçekleştirildiğinin belirtildiği fakat bir organizasyon ismi zikredilmediği bildiriliyor.
Dışişleri Bakanı Carl Bildt ise yaptığı açıklamada olayın başarısız bir terör eylemi girişimi olduğunu söyledi. Saldırının şehrin kalabalık olduğu bir saatte gerçekleştirildiğine dikkat çeken Bildt, “Saldırı bir faciaya yol açabilirdi.” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.