İsveç’te Atatürk Anıldı

Atatürk’ün ölümünün 74. Yıldönümü İsveç Stockholm Büyükelçiliğinde de anıldı

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURUCUSU MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, EBEDİYETE İNTİKALİNİN 74. YIL DÖNÜMÜNDE TÜRKİYE’NİN STOCKHOLM BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDE ANILDI. (METİN ALTINIŞIK/STOCKHOLM-İHA)

İsveç Büyükelçisi Zergün Korutürk, tüm misafirlerle ayrı ayrı ilgilendi. Büyükelçilik Askeri Ataşesi Kurmay Yarbay Himmet Yurtsever bir konuşma yaptı ve “Türk Kurtuluş Savaşının dahi komutanı, Türkiye’nin kurucusu, devlet ve siyaset adamı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 74. yıl dönümünde bir kere daha himmetle anıyoruz” dedi ve törende 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Törende ayrıca Yarbay Yurtsever, “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh”  diyerek Atatürk’ün reform ve inkılaplarını anlattı.

Türk Gençleri  Atatürk İnkılapları Üzerine Bildiriler Dağıttı

10 Kasım’da İsveç’te bulunan Türkiye Gençlik Birliği’nin (TGB) üyeleri, Stockholm’de Sergel meydanında Atatürk inkılapları ve ilkeleriyle ilgili bildiriler dağıttı. Gençlik birliğinin başkanı Seda Aksoy, “İsveç’te TGB’yi kurmamızın sebebi; tüm dünyadaki emperyalist güçlere karşı mücadele vermektir, İsveç’te bulunan gençleri bu yönde örgütlemektir, Türkiye’mizin bağımsızlığına sahip çıkmaktır. Din, ırk, siyasi açısı gözetmeden Atatürk düşüncesi ile buluşmaktır. Mustafa Kemal Atatürk hiçbir zaman savaş yanlısı olmamıştır, zorunlu kalmadıkça savaşın bir cinayet olduğunun altını çizmiştir” diye basına açıklamada bulundu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.